So pa zato člani odbora dnevni red razširili z odločanjem o javni predstavitvi mnenj v zvezi s problematiko plagiatorstva pri izdelavi diplomskih del, strokovnih ter znanstvenih magisterijev in doktoratov. Odbor bo javno predstavitev mnenj organiziral 17. aprila, rok za posredovanje dodatnih vprašanj odboru pa je 4. april.

V razpravi so člani odbora izrazili dvom v to, kakšna bo funkcija javne predstavitve mnenj in kakšna vprašanja bodo postavljena, ali bo razprava usmerjena v pridobivanje informacij oz. ali bo šlo za "podtikanje stališč".

Plagiati morajo biti sankcionirani, vendar brez poseganja v avtonomijo visokega šolstva

Večina se je strinjala, da plagiati morajo biti sankcionirani, vendar brez poseganja v avtonomijo visokega šolstva in univerz. Zato je Majda Potrata (SD) od predsednika odbora želela izvedeti, kakšen bo cilj predstavitve mnenj. Opozorila je, da so vse javne predstavitve mnenj bile več ali manj povezane z razpravami o zakonskih predlogih in je bil namen pridobiti stališča strokovne in zainteresirane javnosti. Prepričana je, da tovrstne predstavitve morajo voditi "k nekemu cilju".

Predsednik odbora Branko Grims (SDS) je poudaril, da je njegov cilj, da bi se ta razprava oz. predstavitev mnenj znebila političnega predznaka.

Zavrtanik: Plagiatorstvo je približno kot prostitucija

Medtem pa je rektor novogoriške univerze Danilo Zavrtanik pojasnil, kaj je plagiatorstvo. "To je približno kot prostitucija, lahko jo zatirate, lahko jo je manj ali več, a brez tega v življenju se izkaže, da ne gre," je dejal. Meni, da je pravi razlog, da se o tem več piše, ker so politiki začeli to uporabljati tudi za politične namene, zato se prikazuje tudi v medijih kot velik problem slovenskega visokega šolstva. Morda je tega zdaj malo več kot prej, predvsem zaradi dosegljivosti literature prek interneta, je dejal in dodal, da se mora spremeniti odnos do plagiatorstva, ki bi moralo biti kaznivo.

Tudi za Jožefa Kavtičnika (PS) plagiatorstva ni nič več ali nič manj kot prej. Prav tako je prepričan, da se z vprašanji na predstavitvi ne sme posegati v avtonomijo univerz.

Potrata bi počakala, da nova vladna ekipa pridobi dovolj podatkov

V zvezi s točko dnevnega reda, zaradi katere je bila na zahtevo poslanske skupine SD tudi sklicana današnja nujna seja, pa je Potrata v imenu predlagateljev pojasnila, da je SD 12. marca vložila zahtevo za sklic seje o razpisu za dodelitev koncesij v visokem šolstvu. Na ministrstvo je naslovila vprašanje, kaj še sodi v okvir tekočih poslov in dobila odgovor, da razpis ne sodi v okvir tekočih poslov.

Poudarila je, da nujna seja ne pomeni problematiziranje izbire razpisa in ko so vlagali zahtevo za sklic, niso vedeli, koliko časa bo trajala prejšnja vlada. Zdaj pa je po besedah Potrate treba počakati, da nova vladna ekipa pridobi dovolj podatkov.