MVK obravnave poročila KPK za leto 2010 ni končala, ker je Jože Tanko (SDS) predlagal, naj jim KPK posreduje še nekatera pojasnila, ki jih je ob obravnavi poročila KPK za leto 2010 MVK zahtevala že aprila lani.

MVK je takrat zahtevala, da KPK poročilo dopolni z revizijo poslovanja za pretekli dve leti, ki jo je naročil predsednik komisije Goran Klemenčič, in s poročilom o primopredaji s predhodnikom Dragom Kosom. Poleg tega je zahtevala dopolnitev poročila z diagramom in obrazložitvijo ugotovitev, ločeno za nekatera obdobja. Zahtevala je tudi dopolnitev poročila z revizijo posameznih preteklih primerov korupcije.

Predsednik KPK Goran Klemenčič je v zvezi s tem danes povedal, da so bili na KPK prepričani, da so MVK podali vse odgovore, ki jih je zahtevala, saj nekatere izmed njih vsebujeta tudi poročili KPK za leto 2011 in 2012. Dodal pa je, da nekaterih analiz, ki jih zahteva MVK, ne morejo narediti, ker gre za obsežne analize, sami pa imajo za to na voljo le enega zaposlenega. Napovedal je, da bodo MVK v 14 dneh dostavili vse manjkajoče podatke, ki jih lahko pripravijo, nato pa je bila današnja seja MVK prekinjena.

Med ostalimi zadevami je MVK DZ danes sklenila predlagati, da na mesto sodnika na splošnem sodišču Sodišča Evropske unije v Luksemburgu izvoli Mira Preka. Prav tako je DZ sklenila predlagati, naj za namestnico varuhinje človekovih pravic potrdi Kornelijo Marzel, ki to funkcijo opravlja že zdaj.

Komisija je tudi sklenila, da nekdanjemu ministru za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigi Turku prizna nadomestilo po prenehanju ministrske funkcije. Komisija Turku nadomestila sprva ni odobrila, Turk se je na takšen sklep pritožil, člani komisije pa so danes njegovi pritožbi ugodili in mu nadomestilo odobrili.

Še pred tem je Jože Tanko (SDS) opozoril, da gre v Turkovem primeru za primer, ki se v praksi ne bi smel zgoditi. Turk ima namreč s fakulteto, na kateri je delal, preden je postal minister, sklenjen sporazum o vrnitvi na delovno mesto po končanju mandata, vendar mu fakulteta vrnitve ni zagotovila, mandatno-volilna komisija pa mu tudi ni odobrila nadomestila. "Gre za primer, ki je neživljenjski," je dejal. Njegov poslanski kolega Vinko Gorenak pa je dodal, da bi Turku nadomestilo v tem primeru morali priznati, saj ne gre za izigravanje sistema, pač pa za nespoštovanje sporazuma s strani fakultete.

Predsednica komisije Melita Župevc (SD) je ocenila, da bi komisija ravnala v nasprotju z zakonom, če bi mu nadomestilo odobrila. Zakon o poslancih namreč določa, da poslanci oziroma ministri v primerih, kot je Turkov (to je, ko ima poslanec z nekdanjim delodajalcem sporazum o vrnitvi na staro delovno mesto), po prenehanju mandata nimajo pravice do nadomestila. A so člani komisije nadomestilo Turku na koncu vseeno odobrili. Da bo podprl takšen sklep, je napovedal tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.

MVK je danes DZ sklenila še predlagati, naj za programskega svetnika RTV Slovenija imenuje Cirila Baškoviča, ki ga za to mesto predlaga SD. Če bo potrjen, bo mandat opravljal do konca sedanjega mandata programskega sveta.