»Takrat sem ravnal po nasvetu odvetnika in želim si, da bi KPK s tem šel na sodišče, ki bi ugotovilo, če so ti sumi resnični,« je na današnjem druženju z novinarji dejal ljubljanski župan Zoran Janković. Poudaril je, da stoji za vsem, kar je povedal KPK.

Malo zatem pa so iz KPK sporočili, da je Janković objavi posnetka pred tem izrecno nasprotoval. V postopku zahteve po dostopu do tonskega posnetka razgovora Zorana Jankovića s senatom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je namreč komisija zavezanca pred tedni pozvala, naj se izjasni, ali dovoljuje njegovo objavo.

Po oceni KPK je zato "vsaj presenetljivo", da Janković danes pozdravlja odločitev informacijskega pooblaščenca, da se posnetek objavi. Poleg tega bi lahko Janković kadarkoli po zaključku postopka vsebino pogovora tudi sam posredoval javnosti, saj ima v rokah kopijo posnetka, so navedli v komisiji.

Pooblaščenka: Posnetek je treba razkriti

KPK se je ob zavrnitvi sklicevala na izjemo varstva sodnega postopka, saj v času odločanja o zahtevi upravno sodišče še ni odločilo o tožbi zoper zaključno poročilo.

Informacijska pooblaščenka pa argumentom KPK ni sledila. V odločbi namreč ni pojasnila, v čem naj bi se vsebina posnetka razlikovala od že prej objavljene vsebine iz dela zaključnega poročila. Prav tako ni pojasnjeno, kakšne škodljive posledice bi imelo razkritje tega dela posnetka za izvedbo postopka pred upravnim sodiščem, piše v sporočilu za javnost, ki so nam ga posredovali iz urada informacijske pooblaščenke.

V uradu še opozarjajo, da je KPK v odločbi, ki jo izpodbijajo, sama navedla, da je sodišče že zavrnilo začasno odredbo za odstranitev zaključnega poročila in drugih javnih objav s spletnih strani komisije, kar pomeni, da zaključno poročilo ostaja javno dostopno.

Razkrivanje takšnih dokumentov bi lahko povzročilo motnje pri delu KPK

»Glede na naravo zahtevanega tonskega posnetka je Informacijski pooblaščenec sicer ugotovil, da gre za interni dokument, ki lahko predstavlja izjemo od javno dostopnih informacij zaradi varstva notranjega delovanja organa. Dejstvo je namreč, da seje senata komisije niso javne in da potekajo v zaupnem duhu in (upoštevaje veljavne zakonske podlage) ob pričakovanju, da bo njihova vsebina ostala zaupna,« še pišejo v uradu.

Razkrivanje tovrstnih dokumentov torej lahko povzroči motnje pri delu komisije, saj »se je treba zavedati, da udeleženci tovrstnih zaslišanj komisiji ne bi posredovali vseh odgovorov oziroma navedli vseh dejstev v takšni obliki in na takšen način, če bi se zavedali, da bo njihovo zaslišanje v celoti prosto dostopno javnosti«.

Vseeno pa ocenjujejo, da je v tem primeru posnetek zaradi prevladujočega javnega interesa treba razkriti javnosti. »V konkretnem primeru je imelo zaključno poročilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank pomembne in daljnosežne politične posledice za celotno Republiko Slovenijo,« pišejo.

KPK brez komentarja, Jankovića odločitev ne moti

Z nekaj vprašanji smo se obrnili tudi na KPK, od koder so nam sporočili, da odločitve ne bodo komentirali oziroma jo bodo »izvršili po preteku roka za vložitev morebitne tožbe na upravno sodišče, v kolikor v tej zadevi ne bo sprožen upravni spor«.

Odzval se je tudi Zoran Janković, ki ga odločitev informacijske pooblaščenke ne moti. »Takrat sem ravnal po nasvetu odvetnika in želim si, da bi KPK s tem šel na sodišče, ki bi ugotovilo, če so ti sumi resnični,« je dejal. Poudaril je, da stoji za vsem, kar je povedal KPK.

Spomnimo ...

8. januarja je KPK objavila zaključno poročilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank, po katerem sta predsednik SDS Janez Janša in takratni predsednik PS Zoran Janković, ki je tudi ljubljanski župan, sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo. Janković je zatem svojo funkcijo predsednika stranke zamrznil, vodenje stranke pa je začasno prevzela Alenka Bratušek. Janša pa se je po razdoru v koaliciji zaradi poročila in po izglasovani konstruktivni nezaupnici njegovi vladi moral posloviti z mesta predsednika vlade.