Neposredna demokracija po besedah Mitje Sveteta pomeni možnost soodločanja ljudi v vseh javnih zadevah oziroma v vseh zadevah, ki zadevajo splošno javnost tako na lokalni kot državni ravni.

Kozmetični popravki niso dovolj!

Neposredna demokracija zdaj! je skupina posameznikov, ki so napisali sedem ključnih institutov. Gre za vzpostavitev ljudske skupščine, javne skupščine, proračuna z udeležbo ljudstva, uvedbo elektronske neposredne demokracije, soupravljanje podjetij, solastništvo podjetij in vzpostavitev ekonomske solidarnosti. »Želimo, da pridejo v javnost tudi nekatere druge stvari kot pa te, ki za zdaj prihajajo iz protestov, posameznih skupin in odborov. Za te lahko rečemo, da so dokaj brezzobe in ne vidijo onkraj sistema, kakršnega imamo zdaj. Vidijo samo kozmetične popravke,« pojasnjuje.

Ljudje bi morali soodločati v lokalnih skupščinah

Združenje meni, da bi morala država omogočiti in spodbujati način odločanja v lokalnih skupščinah, zgled pa nam je lahko švicarski sistem, kjer dva kantona še vedno odločata na fizičnih skupščinah. Ljudje se tam fizično zberejo na trgu in odločajo. »Na lokalni ravni, sploh glede na to, da so slovenske občine tako majhne, ne vidimo težav v takem načinu odločanja o vseh lokalnih zadevah. Tako bi lahko Mariborčani prek skupščin v mestu soodločali, ali razpustijo mestni svet ali ne,« je povedal Svete.

Neposredna demokracija zdaj! je svobodomiselne posameznice in posameznike, skupine, gibanja in iniciative pozvala, naj se povežejo v mrežo za neposredno demokracijo. Za zdaj je v tej mreži pet skupin povsem avtonomnega značaja, med njimi so Slovenija neposredno, gibanje za družbeno prenovo Sinteza, Gibanje za pravično družbo, Gibanje za zeleni preboj in Odbor za pravično in solidarno družbo.

Manifest ne zahteva dovolj!

Pri oblikovanju Manifesta vseslovenske ljudske vstaje Demokracija zdaj! ni sodelovala. »Menimo, da manifest ne zahteva dovolj. V imenu padca trenutne oblasti ne gre dovolj daleč in ne zahteva tistih sprememb, ki so nujne. Nemudoma se morajo namreč začeti uvajati institucije neposredne demokracije,« trdi Svete. Cilj Neposredne demokracije zdaj! je, da se uvede sistem neposrednega soodločanja prebivalcev Slovenije pri vseh javnih zadevah, od proračuna do čisto političnih odločitev. Kot primer Svete navaja nezmožnost prebivalcev Slovenije odločati o vojaškem kontingentu Slovenije v Afganistanu, ker parlamentarna demokracija ne dopušča razprave o tem. »Želimo si, da bi ljudje odločali tudi o zadevah, o katerih trenutno nimamo pravice odločati,« dodaja.

Vsa Evropa bi morala v drugo smer

Trenutni protesti in združenja bodo po besedah Mitje Sveteta pri spremembi trenutnega stanja v Sloveniji pomagali v smislu odpiranja javnih debat in tem, da predsednik državnega zbora in predsednik vlade že uporabljata besedno zvezo neposredna demokracija, ki je pred tem skoraj ni bilo slišati. »Slišan je bil minimalen odziv, kljub vsemu pa je naloga opozicije in drugih političnih sil, da te besedne zveze, ki so sicer prazne floskule, postanejo tudi realni programi,« pravi Svete. Konča pa z mislijo: »Vsa Evropska unija se bo morala odločiti, ali bo šla v smer kitajske konkurenčnosti in krčenja vseh socialnih delavskih pravic ali pa bomo šli v smer nekega drugega ekonomskega in politično bolj demokratičnega modela.«