Število zaposlenih ni predmet združevanja organov, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za finance. "Zakon o javnih uslužbencih namreč nudi pravno varnost zaposlenim obeh organov, tako da njuna združitev ne bo vodila v zmanjševanje delovnih mest in odpuščanje delavcev," so zagotovili.

Ob tem so poudarili, da sta tako davčna kot carinska uprava ne glede na združevanje dolžni, tako kot vsi ostali, izvesti vse ukrepe, ki bodo zagotovili, da za plače ne bosta porabili več sredstev, kot jih je bilo predvidenih v sprejetem proračunu.

Sindikata opozorila na odprta vprašanja

Sindikat carinikov in sindikat državnih organov, v okviru katerega deluje Konferenca sindikata davčne uprave, sta danes namreč opozorila na odprta vprašanja ob načrtovani združitvi davčne in carinske uprave. Želita tudi podatke o tem, kaj bo z zaposlenimi, in se sprašujeta, ali bo ob hitenju z združitvijo zagotovljeno nemoteno opravljanje nalog.

Na finančnem ministrstvu so ob tem spomnili, da je bila maja lani ustanovljena delovna skupina, ki je zadolžena za pripravo vseh ustreznih postopkov za združitev obeh organov.

"Ministrstvo v teh dneh tudi zaključuje pripravo predloga zakona o finančni službi, ki bo v kratkem posredovan v javno obravnavo. Zakon bo opredeljeval načela delovanja, organizacijo, naloge in pooblastila finančne službe v zvezi s pobiranjem obveznih dajatev in nadzorom nad prirejanjem iger na srečo," so dodali.

Čudijo se izjavam sindikatov

Ministrstvo se sicer čudi izjavi sindikatov, da ne vedo in ne morejo zaposlenim pojasniti, kaj se bo dogajalo po 1. juliju, ko je predviden začetek delovanja nove Finančne uprave RS.

Predstavniki sindikatov so bili namreč po pojasnilih ministrstva povabljeni na dva posebna sestanka, kjer so bili seznanjeni z zasnovo bodoče organizacijske strukture, opravljenim delom delovne skupine in samim potekom združevanja.

Poleg tega so po navedbah ministrstva sodelovali tudi na sestanku delovne skupine, na katerem so jim predstavili osnutek zakona, skozi celoten proces njegovega oblikovanja pa so imeli možnost posredovanja svojih pripomb in predlogov.

Sindikata sta opozorila tudi na (ne)ustreznost združevanja v trenutnih gospodarskih razmerah in na pomanjkanje časa za ustrezno pripravo zakonodaje. Ministrstvo za finance zagotavlja, da bodo zakonska podlaga in vsi spremljajoči podzakonski akti pripravljeni pravočasno in bodo "prav gotovo omogočali nemoteno opravljanje vseh nalog nove službe, zato je zaskrbljenost sindikatov povsem odveč".

Kot so še sporočili z ministrstva, tudi menijo, da je združitev obeh uprav primeren ukrep, saj se z združitvijo zasleduje učinkovitost pobiranja javnofinančnih prihodkov, izboljšanje nadzora, izterjav in preiskav, to pa je v času omejenih javnofinančnih prihodkov in za javnofinančno konsolidacijo nujno.