Minister za zdravje Tomaž Gantar bo svojemu kmetijsko-okoljskemu kolegu Dejanu Židanu prepustil nadzor nad varno hrano tudi v gostinskih lokalih, v javnih ustanovah in v obratih za prehrano na delu, čeprav je še julija lani, ko je bil minister v Janševi vladi, Gantar tak prenos pristojnosti odločno zavrnil, »ker od njega ni bistvenih pozitivnih učinkov«. Spremembam so se pred nekaj meseci uprli tudi zdravstveni inšpektorji, saj se niso hoteli preseliti na novo Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ker ta ni neodvisna institucija, kot je bilo predvideno pred njeno ustanovitvijo, temveč sodi – tako kot pesticidi, kmetje in živilska industrija – pod kmetijsko ministrstvo.

Revizorji so bili zaskrbljeni

Del nadzora nad varno hrano (v prodajalnah živil na drobno) je z ministrstva za zdravje na kmetijsko ministrstvo že leta 2010 prenesla Pahorjeva vlada, a si je zaradi tega prislužila kritike računskega sodišča. »Ministrstvo za zdravje se ni dovolj zavzelo za to, da bi ohranilo nadzor nad varnostjo vseh živil, in je v nasprotju z evropskimi usmeritvami ta nadzor brez trdnih argumentov prepustilo ministrstvu za kmetijstvo, zato je prišlo do neskladja interesov in velikega tveganja, da se zdravstveni nadzor nad živili z vidika prehranske varnosti in zdravstvene zaščite prebivalstva ne izvaja v zadostnem obsegu,« med drugim piše v revizijskem poročilu računskega sodišča.

Revizorji so takrat neskladje interesov zaznali predvsem v tem, da kmetijsko ministrstvo po eni strani predpisuje dovoljene količine pesticidov, ki jih v kmetijstvu uporabljajo za zaščito rastlin, po drugi strani tudi določa, kako se bo izvajal nadzor nad živili, denimo to, katere škodljive snovi v hrani bo sploh nadzorovalo. Računsko sodišče je opozorilo, da takšna ureditev vsakokratnemu kmetijskemu ministru omogoča zlorabo položaja in morebitno pometanje težav pod preprogo, saj interesi pridelovalcev hrane niso vselej združljivi z interesi uporabnikov hrane.

Na ministrstvu za zdravje molčijo

Nova sprememba zakona o državni upravi, ki naj bi jo državni zbor sprejel po skrajšanem postopku, kmetijskemu ministrstvu daje še večje pristojnosti pri nadzoru varne hrane, dodatno pa jih jemlje zdravstveni inšpekciji, ki bo v gostilnah, delavskih menzah, šolah, vrtcih in bolnišnicah poslej skrbela le še za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni. Tako naj bi najkasneje do konca leta »sorazmerni del« javnih uslužbencev, opreme, prostorov, dokumentacije in proračunskega denarja z ministrstva za zdravje prenesli na ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Za koliko ljudi in denarja gre, ta trenutek ne ve nihče, zato se lahko ponovijo težave iz leta 2010, ki pa so lahko, ko gre za varno hrano in zdravje ljudi, zelo nevarna igra. Takrat je namreč kmetijsko ministrstvo s prevzemom pristojnosti nad varno hrano tudi v prodajalnah na drobno dobilo neprimerno več dodatnega dela kot dodatnega denarja, kar posledično pomeni manj analiz in večje tveganje za potrošnika.

Kmetijski minister Dejan Židan zagotavlja, da se to ne bo ponovilo, saj bo treba prenos pristojnosti in zaposlenih opraviti do konca tega leta, zato bosta z zdravstvenim ministrom Tomažem Gantarjem imenovala posebno komisijo, ki se bo poglobila v to. A se je kljub temu s projektom varne hrane nekomu očitno zelo mudilo, kar kaže tudi podatek, da novela zakona o državni upravi, ki na novo ureja tudi to področje, minuli četrtek sprva ni bila uvrščena na dnevni red vladne seje, a se je zadnji trenutek vendarle znašla na njej. Pomenljiv je tudi molk ministrstva za zdravje v povezavi s tem. Med drugim smo jih vprašali, ali so dali soglasje k temu projektu, pa odgovora nismo dobili.