V pismu so povzeli ministrove besede na posvetu na temo Kultura včeraj, danes, jutri v državnem svetu, ko je zagotavljal, da ministrstvo pod njegovim vodstvom ni odobrilo nobenih umetniških projektov, katerih cilj bi bilo blatenje ali smešenje voditeljev trenutne opozicije. "Kultura je povsod po svetu kritična do oblasti, tudi do politike. Samo iz totalitarnih režimov (in prejšnje vlade) pa so znani primeri, ko bi žalitve političnih nasprotnikov financirali z javnimi sredstvi," je tedaj dejal minister.

Kot so zapisali, ministrovo izjavo bolje razumejo, če jo povežejo s stališčem ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ), objavljenem v tedniku Reporter 22. oktobra: "Ko je nastopila mandat sedanja vlada, so bile pogodbe že podpisane, film Jaz sem Janez Janša končan, ministrstvo pa zavezano zakonodaji, kakršna je, čeprav je v nekaterih primerih videti protislovna, zato ministrstvo pripravlja ustrezne spremembe. Na ministrstvu mislimo, da je načrtno podeljevanje javnih sredstev za projekte, ki podpihujejo politični posmeh in sovraštvo in diskreditirajo posameznika, neumestno."

Zavračajo, da bi film naredili z namenom žalitve

V nadaljevanju povzemajo pisanje nekdanjega direktorja filmskega sklada Igorja Kadunca, objavljeno v Dnevniku 30. oktobra lani, da pogodbe za sofinanciranje omenjenega filma leta 2010 po javnem razpisu za sofinanciranje filmov filmskega sklada ni podpisal zaradi kakršnega koli pritiska ali mnenja "politične opcije na oblasti leta 2010", še veliko manj pa, da bi želeli "zavestno podeliti sredstva za produkcijo, ki je uperjena proti trenutni opoziciji".

Sami odločno zavračajo, da bi katerokoli delo, vključno s filmom Jaz sem Janez Janša, naredili z namenom žalitve kateregakoli posameznika ali političnih nasprotnikov. "Zavezani smo svojemu delu in svojemu umetniškemu kredu," so zapisali in še: "Vaše trditve niste nikoli utemeljili. Z njo diskvalificirate naša dela in vsa dela, ki jih boste obravnavali na podoben način."

Zakaj minister meni, da projekti diskreditirajo Janšo?

Trojica v odprtem pismu zahteva še odgovore na vprašanja, zakaj minister meni, da njihovi projekti diskreditirajo Janeza Janšo; ali je zanj žalitev, da je njim uradno ime Janez Janša; na podlagi česa je po ogledu filma Jaz sem Janez Janša prišel do takšnih ugotovitev; na podlagi katerih podatkov obtožuje prejšnje vlade in strokovne komisije, da so financirale projekte, ki so imeli namen "smešenje in žalitev opozicije"?

Pismo sicer trojica naslavlja tudi na Turkove predhodnike in na Kadunca, ki naj ministru pojasnijo, zakaj sta ministrstvo in filmski sklad sofinancirala njihove projekte.

Od ministra pa pričakuje, da zagotavlja pogoje za razvoj področja, da je pripravljen na dialog, da ne uporablja različnih oblik pritiska na izvajalce kulturnih programov, da ne zlorablja umetniških del in njihovih avtorjev za svoje politične in karierne ambicije in da ne diskriminira izvajalcev kulturnih programov glede na nacionalno, razredno, versko, spolno ali politično pripadnost ter glede na njihova imena in priimke.

Film Jaz sem Janez Janša se posveča predvsem vprašanju, kakšno vlogo igra ime pri posameznikovi identiteti. Klub temu so projekt že v času nastajanja spremljale številne polemike.