Tako omenjeni daljnovod kot tudi glavni napajalni vod za Kočevsko reko sta po ministrovih navedbah skoraj popolnoma uničena, zato so tudi na tem koncu težave z dobavo električne energije.

Kot so sporočili z obrambnega ministrstva, je Jakič poudaril, da bo potreben razmislek, kako pomagati elektrogospodarstvu, da bo lahko omrežje čim prej obnovilo. Ali bo to z urgentnim zakonom ali kako drugače, pa bo odločila vlada.

Električno energijo v državi po Jakičevih besedah pomaga zagotavljati več kot 950 agregatov različnih moči, od prenosnih za individualno oskrbo gospodinjstev do velikih agregatov za oskrbo večjega števila odjemalcev. A Jakič ob tem opozarja, da takšno stanje ne more dolgo trajati, saj je za delovanje agregatov potrebna velika količina goriva, zato si je treba prizadevati za čimprejšnjo vzpostavitev električnega omrežja.

Na terenu več kot 5200 slovenskih reševalcev

Minister se je sicer v Kočevju najprej srečal s tamkajšnjim županom Vladimirjem Prebiličem ter se pogovoril s predstavniki občinskega štaba Civilne zaščite in tamkajšnjih gasilcev. Kot je dejal, je v zadnjem tednu pri odpravljanju posledic ujme sodelovalo ogromno število pripadnikov sil za zaščito in reševanje, vključno s pripadniki Slovenske vojske in delavci v elektrogospodarstvu ter številnimi prostovoljci.

Samo danes je na vseh prizadetih območjih na terenu več kot 5200 ljudi iz sistema zaščite in reševanja. Pomaga tudi 191 tujih reševalcev, največ iz Avstrije. Po ministrovih navedbah na terenu pomaga 2663 gasilcev iz 311 enot, 333 pripadnikov Civilne zaščite, 433 pripadnikov Slovenske vojske, pa približno 500 aktivistov Rdečega križa in Karitas ter drugih organizacij, kot sta tudi taborniška in skavtska organizacija. Z odpravljanjem okvar na elektro omrežju pa se po državi spopada 1672 delavcev elektrogospodarstva.

Glede ocene ukrepanja sil za zaščito in reševanje je minister dejal, da je v tem trenutku, ko so še vse sile na terenu in pomagajo pri vzpostavitvi kolikor toliko normalnih razmer za življenje državljanov, prezgodaj za resne analize njihovega delovanja. Prva ocena pa je gotovo pozitivna.

Minister izrazil obžalovanje ob izgubi življenj zaradi ujme

"Razmere so pod nadzorom in v rokah tistih, ki so pristojni za ukrepanje ob naravnih in drugih nesrečah ter za usklajevanje dela vseh sil za zaščito in reševanje. Tako poveljnik Civilne zaščite RS, kot tudi Uprava RS za zaščito in reševanje uspešno koordinirata vse aktivnosti na terenu. Seveda pa bo po koncu intervencije treba narediti resno analizo, ki bo pokazala, ali je sistem aktiviranja posameznih sil za zaščito in reševanje ter njihovo koordiniranje mogoče še dopolniti in izboljšati, da ne bi prihajalo do podvajanj in kratkih stikov tudi na ravni do lokalnih skupnosti," je še povedal minister.

Ob tej priložnosti je izrazil obžalovanje, da smo v naravni nesreči izgubili dve življenji, ter družinama umrlih izrazil sožalje. Pri odpravljanju napake na elektro omrežju v Tinju na Pohorju je v sredo v delovni nesreči umrl 20-letni fant. V petek pa je na Pivškem umrla še ena oseba, smrt pa je bila po vsej verjetnosti posledica neprevidne uporabe električnega agregata. Minister je zato še enkrat opozoril na previdnost pri njihovi uporabi.

Jakič: Skrb za varnost na prvem mestu

Kot je poudaril, je v teh dneh še vedno na prvem mestu skrb za varnost tako tistih, ki na terenu pomagajo pri odpravi posledic ledene ujme, kot tudi vseh prebivalcev na ogroženih območjih. Razmere so še vedno marsikje nevarne. Doslej je bilo poškodovanih 16 gasilcev in dva vojaka, šlo pa je za lažje poškodbe in nihče ni v smrtni nevarnosti.

Sicer pa se Civilna zaščita po Jakičevih zagotovilih vzporedno pripravlja tudi na možnost poplav. Aktivirana je bila Agencija RS za okolje in njeni podizvajalci za čiščenje strug, ki so polne podrtega vejevja in dreves. Iz sredstev, ki jih je vlada zagotovila na četrtkovi seji, pa so nabavili tudi 50.000 protipoplavnih vreč in jih deloma na ogrožena območja že razdelili. Sedanja napoved sicer kaže, da naj večjih poplav ne bi bilo.