Še pred delodajalci je sejo zaradi novinarske konference zapustil Gantar. Predstavnica delodajalcev Tatjana Čerin, ki je tudi predsednica upravnega odbora Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je ob odhodu povedala, da so sejo zapustili zaradi Gantarjevega odhoda. »Drug drugemu težko pripovedujemo, ker že vse vemo. Mi poznamo problematiko, mi smo želeli, da nas sliši minister,« je pojasnila.

Od ministra so želeli odgovore

Sicer pa je bila razprava po njenih besedah zanimiva, a meni, da bomo letos in v naslednjih letih težko dobili sistemsko zakonodajo, ki bi dolgoročneje rešila sistem javnega zdravstva v Sloveniji. Po njenih besedah je namreč veliko različnih interesov.

Izvršna sekretarka v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lučka Böhm pa je po prekinitvi razprave povedala, da so želeli od ministra Gantarja odgovore, kako bo ukrepal sam in kako bo ukrepala vlada, da se prepreči kratkoročna in dolgoročna kriza v zdravstvenem sistemu.

Za zmernimi izgubami se skrivajo ogromni dolgovi

Zmanjkuje časa

»Minister nam je zagotovil, da bo že naslednji teden sproščen postopek sprejemanja interventnega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju,« je povedala in opozorila, da časa zmanjkuje. Gantar je poleg tega po njenih besedah napovedal, da bo do konca leta z interventnimi ukrepi zagotovil nemoteno poslovanje bolnišnic, ki imajo izgubo, v naslednjih mesecih pa bodo začeli tudi s pripravo sistemskega zakona.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je v četrtek napovedal, da bodo sindikati zaostrili svoje aktivnosti, če se politiki glede zdravstva ne bodo odzvali hitro in v skladu z njihovimi pričakovanji. Böhmova pa je danes o aktivnostih dejala, da jih bodo določali, ko bodo imeli pred seboj predloge zakonov, ki prinašajo sistemske spremembe.

Obvezno zdr. zavarovanje kot steber države

Današnja razprava, ki se nadaljuje prihodnji petek, je sicer po njenih besedah pokazala, da se večina udeleženih članov zaveda pomena obveznega zdravstvenega zavarovanja kot stebra države. »In nihče tega ne želi razgraditi,« je dodala.

Seje se je udeležil tudi generalni direktor ZZZS Samo Fakin, ki je dejal, da zaenkrat odgovora, kako napolniti prazno zdravstveno blagajno, ni. Po njegovem mnenju so rešitve enak prispevek za vse državljane ter boljše delovanje zdravstva, iz pravic zdravstvenega zavarovanja pa je treba izključiti vse, kar tja ne spada.

Problem je v zdravstvu, rešitev ni bilo

»Mislim, da je današnja situacija pokazala, da je problem v zdravstvu, tega se zavedamo vsi, vendar pa rešitev ni bilo,« je povedal in dodal, da bo ZZZS jeseni oziroma v roku enega meseca predstavil svoje poglede na to, kako bi moralo izgledati zdravstvo. Po njegovem mnenju se je treba najprej dogovoriti za temeljna načela, in sicer solidarnost, obveznost, transparentnost, učinkovitost in kakovost poslovanja ter avtonomijo vsakega subjekta posebej.