Podjetje Lastinski servisira merilnike slanosti za Družbo za avtoceste v RS (Dars) že od decembra 2008, v tem času pa ni nikoli imelo pogodbe, vedno so šli posli prek naročilnic, je poročala televizija. Po zakonu o javnih naročilih je za vsa naročila blaga in storitev nad 20.000 evrov obvezen javni razpis.

Da gre v takih primerih za drobljenje posla, s katerim se določeno podjetje na trgu izogne ostali konkurenci, je v splošnem stališču pojasnil tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel. Omerzel na vprašanja ni želel odgovarjati.

O tem pa ni obvestil niti predsednika svoje stranke, je še poročal Kanal A. Prvak DL Gregor Virant je novinarjem po seji vlade zagotovil, da s temi očitki ni seznanjen in je to zanj čisto nova okoliščina. Od Omerzela ima namreč informacije, da njegovo podjetje ne posluje več z Darsom oz. državo. Ob tej predpostavki mu tudi zaupa, je dejal.

Dars je Omerzelu za študijo o električnih kablih v predorih leta 2008 plačal kar 35.000 evrov, je še poročala televizija. Po navedbah časnika Finance pa aplikacija Supervizor kaže, da je podjetje Lastinski prejšnji mesec prejelo 75.000 evrov nakazila od gospodarskega ministrstva.

Vlada je ravno danes obravnavala Omerzelov odgovor na očitke iz interpelacije, ki sta jo vložili SDS in NSi. Eden od očitkov v interpelaciji so tudi posli njegovega podjetja z državo, zaradi česar mu koalicijski partnerji še niso zagotovili podpore.

Omerzel je v odgovoru očitke v celoti zavrnil in jih označil za neutemeljene. Zato je prepričan, da bo interpelacijo politično preživel. Po seji vlade je novinarjem povedal, da ga premierka Alenka Bratušek ni pozvala k odstopu.