Potem ko je ministrstvo za infrastrukturo in prostor zaradi referendumske pobude za zakon o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti dvignilo cene vozovnic, v študentski in dijaški organizaciji pristojne ponovno pozivajo, naj jim pojasnijo razloge za napovedano podražitev. Menijo namreč, da predstavljeni razlogi, kot je proračunska blokada za leto 2013, zdaj, ko je referendumska pobuda umaknjena, niso več relevantni, prav tako pa niso v skladu z dosedanjimi dogovori in pojasnili med resornimi ministrstvi in ŠOS. Ti so bili namreč, kot so zapisali v sporočilu za javnost, usmerjeni v iskanje najboljših rešitev za zaščito mlade generacije, ne pa v njihovo breme.

Vlado zato tudi pozivajo, naj do 2. januarja stori vse potrebno, da vrne cene subvencioniranih mesečnih vozovnic na dogovorjeno in med partnerji usklajeno raven. "V nasprotnem primeru bomo morali mladi (tako ŠOS kot DOS) odločneje braniti že pridobljene pravice tudi z množičnimi protesti pred parlamentom," so še zapisali.

Predsednik ŠOS Mitja Urbanc je ob tem sporočil, da so po vseh varčevalnih ukrepih, ki so dijake in študente udarili po žepu, pozdravili subvencionirane cene vozovnic. Ko so kot pogajalski partner sodelovali pri dogovorih, so verjeli, da bodo dogovorjene cene veljale celo leto, saj bi vlada za podražitev predhodno potrebovala njihovo soglasje. "Nismo pa verjeli, da v tej državi sklenjen dogovor pomeni tako malo in ga je moč tako hitro spregledati," je navedel.

Vozovnice za dijake in študente ponovno cenejše februarja

Predsednik DOS Alen Hliš pa je navedel, da je položaj dijakov v Sloveniji že tako zelo zaskrbljujoč, s podražitvijo vozovnic pa bi se še poslabšal. Zato ukrepom vlade močno nasprotujejo in še enkrat opozarjajo politično elito, naj prisluhne potrebam državljanom. "Dijaki in študenti smo nedvomno tista skupina, ki bi ji morali prisluhniti," je dodal.

Dijaki in študenti, ki so od kraja izobraževanja oddaljeni do 60 kilometrov, bodo namreč morali za januarsko vozovnico plačati 35 evrov namesto dosedanjih 20. Vozovnica na razdalji od 60 do 90 kilometrov je do zdaj stala 30, po novem pa bo zanjo treba odšteti 40 evrov. Tisti, ki so od kraja izobraževanja oddaljeni več kot 90 kilometrov, bodo morali odšteti 60 evrov, prej pa je vozovnica za to razdaljo stala 50 evrov.

Medkrajevna vozovnica za deset voženj, ki je stala 15 evrov, bo januarja prav tako dražja za deset evrov. Obenem bodo dijaki in študenti morali plačati tudi dodatnih pet evrov za mesečno vozovnico za mestni potniški promet v Ljubljani in Mariboru, za Jesenice pa 15 evrov.

Nasprotovanje ravnanju ministrstva so sicer že izrazili tudi v Zvezi študentskih klubov Slovenije (Škis).