Potem ko so sindikati v državni zbor vložili podpise pod pobudo za referendum o zakonu o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti in je kazalo, da zakon z začetkom leta še ne bo stopil v veljavo, je ministrstvo pripravilo spremembe pravilnika o določanju cen subvencioniranega prevoza, s katerimi so določili nove, višje cene subvencionirane mesečne vozovnice.

Sindikati so sicer istega dne, kot je bil spremenjeni pravilnik objavljen v uradnem listu, referendumsko pobudo umaknili, a na ministrstvu zatrjujejo, da ni bilo mogoče pravočasno zagotoviti, da bi cene januarskih vozovnic ostale enake decembrskim.

Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, morajo biti namreč vozovnice "načeloma v predprodaji v skladu s predpisi konec (vsakega preteklega) meseca". S spremembami pravilnika so tako po njihovih besedah zagotovili predprodajo subvencioniranih mesečnih vozovnic za mesec januar 2013 od 24. decembra 2012 naprej.

"Trenutno zaradi predpisanih postopkov ni možno pravočasno upoštevati novonastale okoliščine, nastale z umikom zahteve sindikatov, in ponovno spremeniti navedeni pravilnik. Sistemsko tako ne bi bilo mogoče pravočasno zagotoviti predpisane predprodaje," so še navedli na ministrstvu.

Tako bodo po novem dijaki in študenti, ki so od kraja izobraževanja oddaljeni do 60 kilometrov, za januarsko vozovnico morali plačati 35 evrov namesto dosedanjih 20. Vozovnica na razdalji od 60 do 90 kilometrov je do zdaj stala 30, po novem pa bo zanjo treba odšteti 40 evrov. Tisti, ki so od kraja izobraževanja oddaljeni več kot 90 kilometrov, pa bodo morali odšteti 60 evrov, prej pa je vozovnica za to razdaljo stala 50 evrov. Medkrajevna vozovnica za deset voženj, ki je stala 15 evrov, bo januarja prav tako dražja za deset evrov.

Nasprotovanje ravnanju ministrstva so sicer že izrazili v Zvezi študentskih klubov Slovenije (Škis). Kot so navedli, bodo študenti in dijaki, ki uporabljajo kombinirano mesečno vozovnico, morali doplačati tudi vozovnice za mestni potniški promet v Ljubljani in Mariboru (5 evrov) ter na Jesenicah (15 evrov). Drugje doplačil ne bo.

S 1. februarjem 2013 bo torej ministrstvo cene s ponovno spremembo pravilnika vrnilo na raven, na kateri so od letošnje jeseni.

Ministrstvo je sicer septembra za dijake in oktobra za študente uveljavilo subvencionirane vozovnice po nižjih cenah, da bi olajšalo družinske proračune. Zaradi tega so se mnogi, ki se šolajo izven kraja bivanja, tudi odločili za vsakodnevno vožnjo namesto selitve v kraj izobraževanja.