Bratuškova, minister za finance Čufer in opozicijski predstavniki so današnje srečanje, na katerem je vladna stran predstavila predlog ukrepov, ki jih namerava do petka poslati v Bruselj, ocenili kot konstruktiven.

Programa se še dopolnjujeta

Tako program stabilnosti kot nacionalni reformni program se po besedah Bratuškove še dopolnjujeta in zato ne minister ne ona o njem ne želita govoriti, dokler dokumenta ne bosta sprejeta na vladi. "Program se dopolnjuje skoraj iz ure v uro," je dejala Bratuškova. Dodala je, da bodo sicer v četrtek na vladi naredili piko, a se bo redakcijsko sam tekst verjetno popravljal tudi še po seji vlade.

Na vprašanje, ali bodo šli v večje reze javne porabe, je odvrnila s pojasnilom, da ima zakon za uravnoteženje javnih financ učinke še letos in prihodnje leto. Z novimi predlogi v programu stabilnosti in že sprejetimi ukrepi na odhodkovni strani bo razmerje med prihodki in odhodki drugačno, je prepričana.

Opozicijski poslanci so namreč pozvali k dopolnitvi dokumentov, v skladu s tem, kar sta Bratuškova in Čufer povedala. Opozarjajo zlasti na to, da je treba delati na odhodkovni strani oz. omejitvi javne porabe, z ukrepi, kot je višanje davkov, pa ne dušiti gospodarstva.

Preberite še: ESS: Krizni davek do petodstoten, zajel bo tudi pokojnine

V SDS zadovoljni, da se nadaljujejo nekateri ukrepi Janševe vlade

SDS pozdravlja namero, da vlada nadaljuje z nekaterimi ukrepi, ki jih je predlagala že vlada Janeza Janše. So pa po besedah poslanca te stranke Marka Pogačnika danes opozorili na nekatere ukrepe, ki bodo imeli po njihovih ocenah negativen vpliv na rast gospodarstva. Pri tem je navedel krizni davek na vse dohodke in zvišanje DDV. Tako bo morala vlada po njihovem mnenju oba dokumenta za potrebe Bruslja še močno konkretizirati.

Gradivo ne sledi temu, kar je minister povedal, je v izjavi novinarjem ocenil poslanec SDS Andrej Vizjak in poudaril, da v Bruselj ne "bomo pošiljali predstavitve, tudi ne finančnega ministra, temveč dokumente". Kot je pojasnil, si minister prizadeva, da bi bilo dve tretjini izravnave primanjkljaja z omejevanjem izdatkov države, ena tretjina pa z novimi prihodki. "A gradivo kaže obratno," je povedal Vizjak.

Pričakuje, da bo vlada oba dokumenta še precej popravila, saj da tak program stabilnosti, kot je sedaj na mizi, evropskih institucij ne bo prepričal. "Pričakujem, da bo minister iz te razprave odšel na ministrstvo, da ga bo tam čakala ekipa, ki ji bo naročil, kaj je treba narediti in upam, da to tudi bodo," je dejal.

Bogovič: S kriznim obdobjem bodo le premostili obdobje

Tudi predsednik SLS Franc Bogovič je ocenil, da je razkorak med predlogom besedila in predstavitvijo dokumentov zelo velik. Po njegovih besedah so danes dobili pojasnilo, da bodo s kriznim davkom le premostili obdobje, v katerem bodo posegali z resnimi ukrepi. A Bogovič opozarja, da gre davek na vse tiste, ki ustvarjajo dodano vrednost, medtem ko vlada odlaša s posegi v javno porabo. Predsednico vlade so tako opozorili, da s tem ogrožajo slovensko gospodarstvo.

Po besedah Bogoviča so danes govorili tudi o referendumski ureditvi in fiskalnem pravilu, saj je v dokumentu nakazano, da bi v maju sprejeli obe ustavni spremembi sprejeli. Zato SLS pričakuje, da bodo narejene tudi projekcije, na osnovi katerih se bodo dogovorili o izvedbi fiskalnega pravila.

Tonin: Na mizi precej predlogov

Vodja poslancev NSi Matej Tonin je pojasnil, da so opozicijski predstavniki dali na mizo precej predlogov, vladnim predstavnikom pa pojasnili, da lahko računajo na njihovo podporo, če bodo delali v smeri reševanja Slovenije. Kot je ocenil, sta Bratuškova in Čufer predloge opozicije ocenila kot dobre in konkretne, ki bi jih vlada lahko morda upoštevala. Predlogov sicer Tonin ni razkrival.

Po Toninovem mnenju se je minister v predstavitvi dokumentov zelo približal stališčem in programu Janševe vlade. V samem pisnem delu dokumentov pa da je povzet koncept te vlade, ki pa ga je "velik del strokovne javnosti, ekonomistov in opozicija zavrnila, češ, da se osredotoča samo na poviševanje prihodkov z davki".

Tudi po mnenju Tonina s temi dokumenti Bruslja bistveno ne bomo prepričali. Opozoril je, da gre za stvari, ki smo jih Bruslju ves čas sporočali, a jih nismo uresničevali. Bruselj pričakuje dejanja, je spomnil.

Čuder: Evropske institucije bomo zagotovo prepričali

Medtem pa Čufer ocenjuje, da bomo evropske institucije s predstavljenim programom zagotovo prepričali, ob čemer zagotavlja, da bodo preučili tudi predloge opozicije in jih morda vključili. Kot pravi, so danes slišali marsikaj zanimivega, a pojasnjuje tudi, da je v dokumentih nekaj stvari že tako ali tako nadaljevanje ukrepov prejšnje vlade.

Bratuškova se je zahvalila opoziciji za čas, ob čemer tudi sama ocenjuje, da se bo dalo kar nekaj zadev, ki so bile izpostavljene, upoštevati.