Ekonomsko-socialni svet (ESS) je danes opravil razpravo o osnutku programa stabilnosti in predlaganih spremembah insolvenčne zakonodaje.

Stepišnik je na novinarski konferenci po seji dejal, da bo krizni davek, ki naj bi v veljavo stopil z julijem letos, zajel vse bruto dohodke, tudi pokojnine, gibal pa se bo med 0,5 in petimi odstotki.

Bruto plače v višini polovične povprečne bruto plače bodo obdavčene 0,5-odstotno, povprečne bruto plače enoodstotno, dvakratnik povprečne bruto plače 1,5-odstotno, trikratnik povprečne bruto plače dvoodstotno, bruto plače, višje od trikratnika povprečne plače pa petodstotno. Povprečna bruto plača je v Sloveniji sicer februarja znašala 1497,55 evra.

Dokončno odločitev bodo sprejeli konec leta

V zvezi z zvišanjem DDV je minister potrdil, da bodo končno odločitev sprejeli konec leta, ko bo bolj jasno, kako uspešna bo Slovenija pri zniževanju primanjkljaja. Ali bodo res zvišali znižano stopnjo DDV, se tako še niso odločili, zagotovo pa Slovenijo z letom 2014 čaka zvišanje splošne stopnje DDV. Kolikšno bo, se bo vlada prav tako odločila konec leta.

Zakon za uravnoteženje javnih financ sicer predvideva dvig DDV, če bo javnofinančni primanjkljaj letos presegel tri odstotke BDP.

Po Stepišnikovih besedah želijo z ukrepi v nacionalnem razvojnem programu in programu stabilnosti doseči ravnovesje med javnofinančno vzdržnostjo in gospodarsko rastjo. Dokumenta sta zelo pomembna za povečanje zaupanja v Slovenijo, je dodal.

Poudaril je pomen socialnega dialoga in napovedal, da bo vlada pripombe iz današnje razprave skušala upoštevati pri pripravi dokumentov. Katere predloge konkretno bo upoštevala, ni navedel.

ZSSS do osnutka programa stabilnosti zelo kritični

Izvršna sekretarka pri ZSSS Andreja Poje je krizni davek označila za nesprejemljiv in glede na umanjkanje sistemskih ukrepov »grozljiv«. Kot je opozorila, se bo potrošnja na ta način še bolj »zadušila«.

Po njenih besedah iz istega razloga zavračajo tudi zvišanje DDV, kritični pa so tudi do predlaganega zniževanja pokojnin in socialnih transferjev, kar naj bi danes naštevala vlada.

Na davke vezani ukrepi bodo prizadeli tiste, ki živijo težko, je po seji ESS novinarjem dejal tudi predsednik ZSSS Dušan Semolič. Po njegovih besedah bo boleč zlasti dvig znižane stopnje DDV, ker veliko ljudi večino prihodka nameni za hrano in druge stvari, ki sodijo v znižan razred DDV.

V ZSSS se zato zavzemajo za spopad s sivo ekonomijo - z desetodstotnim zmanjšanjem naj bi v proračun v enem letu dobili 1,5 milijarde evrov -, stroge kazni za davčne utaje, uvedbo davčnih blagajn za vse, ki poslujejo z gotovino, znižanje davka na dohodek pravnih oseb, saj da ni bil izpolnjen cilj privabiti tuje investicije in hitrejšo uvedbo davka na nepremičnine. Ta naj bi bil namreč uveljavljen šele z letom 2015.

Nezadovoljni so tudi na delodajalski strani

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič pa je po seji ESS novinarjem razložil, da pogrešajo ukrepe za povečanje gospodarske rasti.

»Vse je usmerjeno v to, kako bodo zbrali prihodke, da bomo napolnili proračune. S povečevanjem davkov na različnih ravneh, tudi trošarin, taks in prispevkov, bomo verjetno prišli na napačno pot. Zelo jasno smo povedali, da nam to ne pomaga in da temu tudi nasprotujemo,« je povedal.

Tudi v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) so se znova ostro odzvali na zelo verjeten dvig DDV in drugih dajatev, »ki bi stanje v slovenskem gospodarstvu samo še poslabšal«. »Pri tem dodatno zaskrbljenost povzročajo zadnji razpoložljivi podatki statističnega urada, ki kažejo na nadaljnji upad prihodkov v trgovini na drobno,« so zapisali v sporočilu za javnost po seji ESS.

S koncem leta 2013 bo situacija še slabša

»Realni prihodek od prodaje v trgovini na drobno se je v marcu 2013 glede na primerjalno obdobje predhodnega leta znižal za okrog 10 odstotkov, na nekaterih segmentih blaga je v času krize zaznati padce prodaje tudi do 40 odstotkov. Upad potrošnje je pričakovati tudi v prihodnje, zato menimo, da bo s koncem leta 2013 situacija še slabša. To pomeni, da učinki dviga DDV ne bi prinesli želenih rezultatov v proračun,« verjamejo.

Predsednik sindikata Pergam Janez Posedi je medtem na novinarski konferenci spregovoril o predlogu novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.

Dejal je, da jih je zmotil postopek priprave zakona, v katerega sindikati za razliko od delodajalcev niso bili vključeni, ter rešitve, ki jih predlog novele prinaša. Po njegovi oceni spremembe ne bodo olajšale ne dela stečajnim upraviteljem ne sindikatom pri boju za pravice zaposlenih. Ne gre za spremembe, s katerimi bi delavci v stečaju lažje prišli do poplačila, je menil Posedi.

Predsedujoči ESS, sicer predsednik Slovenske zveze sindikatov Alternativa, Zdenko Lorber pa je izpostavil, da jim je pravosodni minister Senko Pličanič obljubil, da bodo danes izražene pripombe upoštevane znotraj novega zakona o sistemski razdolžitvi podjetij.