DeSUS bo pogajalsko skupino za pogovore o oblikovanju nove vlade imenoval na današnjem kongresu, na katerem volijo tudi novo vodstvo stranke.

Mandatarka o vsebini pogajanj molči

Bratuškova se je sicer v četrtek zjutraj na sedežu PS sestala s predsedniki strank nastajajoče koalicije Igorjem Lukšičem, Gregorjem Virantom in Karlom Erjavcem.

Pogajanja so se že v četrtek popoldne nadaljevala ločeno s pogajalsko skupino DL, vendar po srečanju izjav niso dajali. Mandatarka o vsebini pogajanj molči. Predsednik SD Igor Lukšič pa je po današnjih pogovorih z Bratuškovo povedal, da so se dogovorili o ključnih prioritetah nove vlade, ki bi bile pravzaprav osnutek za koalicijsko pogodbo.

Za ministrske položaje številni kandidati

Podrobnosti in usklajevanje glede konkretnih ukrepov nove vlade, kot sta denimo dvig DDV in vprašanje mase za plače v javnem sektorju, pa potencialne partnerice, kot kaže, puščajo za konec. Lukšič je pojasnil, da bodo ta vprašanja reševali tedaj, ko bodo na pogajanjih prisotni tudi kandidati za ministre.

O teh stranke še molčijo, čeprav je v javnosti zaokrožilo že nekaj različnih možnih list potencialnih kandidatov.

Predlog za sestavo nove vlade do 14. marca

Predsednica vlade mora državnemu zboru predlog za sestavo nove vlade posredovati do 14. marca. Sledijo predstavitve in zaslišanja ministrskih kandidatk in kandidatov na matičnih delovnih telesih DZ, ki morajo biti opravljena v treh do sedmih dneh. Državni zbor bo nato na plenarnem zasedanju odločal o imenovanju novih ministrov.

Pričakovati pa je, da se bodo stranke kmalu uskladile glede organizacijskih sprememb v vladi. Odbor DZ za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo bo namreč že v ponedeljek po skrajšanem postopku obravnaval predlog novele zakona o vladi, dopolnila k predlogu pa lahko vložijo do začetka obravnave predloga zakona. Poslanci pa bodo o noveli odločali na torkovi izredni seji.