Poslanci bodo na izredni seji, ki se bo začela ob deseti uri, najprej tajno glasovali o novem predsedniku državnega zbora Janku Vebru. Podporo so mu napovedali v SD, Pozitivni Sloveniji (PS), Državljanski listi (DL) in DeSUS, ki skupaj premorejo 49 glasov (za izvolitev jih kandidat potrebuje 46), odrekli pa so mu jo v SDS, SLS in Novi Sloveniji. Vebra bo najverjetneje podprl tudi poslanec madžarske narodne skupnosti László Göncz, ni pa se še odločil, kako bo glasoval v primeru Alenke Bratušek oziroma konstruktivne nezaupnice aktualni vladi.

S kolegom iz poslanske skupine Robertom Batellijem namreč Pozitivni Sloveniji, ki jo začasno vodi Alenka Bratušek, zamerita, ker ju ni do zdaj nihče povprašal, ali bi bila pripravljena sodelovati v nastajajoči novi vladi. Sicer pa bosta tudi v tem primeru, napoveduje László Göncz, poslanca narodnih skupnosti vztrajala pri svoji načelni drži in bosta novo mandatarko podprla le, če se bo med današnjo razpravo pokazalo, da bi tudi brez njune podpore zbrala potrebnih 46 glasov. Ne želita namreč biti jeziček na tehtnici.

Če gre verjeti predtekmovalnemu preštevanju, bo danes vlada Janeza Janše padla, saj naj bi pobudniki konstruktivne nezaupnice (poslanci PS) nabrali dovolj glasov za izvolitev svoje članice Alenke Bratušek za novo mandatarko, prvo žensko na tem položaju v samostojni Sloveniji. Podporo so ji poleg 26 poslancev njene stranke obljubili tudi v SD, DL, SLS in DeSUS, in če pri tem niso držali fige v žepu, naj bi zbrala najmanj 53 glasov. Od skupnega števila poslancev naštetih strank smo odšteli javno napovedani glas proti poslanca SLS Franca Pukšiča in verjetni ne poslanca DL Bojana Starmana (oba sta nekdanja člana Janševe SDS). Pukšič je namreč dejal, da bi za Alenko Bratušek glasoval le, če bi danes objavila datum predčasnih volitev, ki bi morale biti po njegovem mnenju letos čim prej. Preostalih pet poslancev SLS pa bo, sicer s težkim srcem, je napovedal Roman Žveglič, Bratuškovo podprlo, kajti: »Želimo si predčasnih volitev, do katerih pa vodi le konstruktivna nezaupnica vladi.«

Bratuškova bo najverjetneje dobila tudi glas katerega od treh nepovezanih poslancev, zagotovo pa je ne bodo podprli v SDS in NSi. A ker je glasovanje tajno, kakšno dodatno presenečenje v obliki glasu proti ni izključeno.

Nova vlada bi lahko prisegla čez mesec dni

Če bo konstruktivna nezaupnica uspela, bo Janševa vlada do imenovanja nove vlade opravljala le še tekoče posle, Alenka Bratušek pa bo imela na voljo petnajst dni, da državnemu zboru predlaga imenovanje ministrov. Če bo vse teklo kot po maslu, bi lahko nova vlada, ki naj bi jo sestavljale PS, SD, DL in DeSUS, prisegla čez slab mesec. Delitev ministrskih položajev sicer že intenzivno poteka, a naj bi bilo za zdaj zanesljivo zgolj to, koliko naj bi jih pripadlo posamezni stranki; PS bi imela pet ministrov, SD tri in predsednika državnega zbora, DL in DeSUS pa po dva ministra in po enega podpredsednika državnega zbora.

Toda dvomov, ali bo Alenki Bratušek sploh uspelo sestaviti novo vlado, je veliko. László Göncz, denimo, si ne zna predstavljati, kako bosta v koaliciji sodelovali programsko tako različni stranki, kot sta SD in DL. O tem dvomijo tudi v SLS, ki je že napovedala, da morebitne nove leve vlade ne bo podprla.

Pravnik dr. Rajko Pirnat ocenjuje, da bo konstruktivna nezaupnica vladi najbrž uspela, kako bo z oblikovanjem vlade, pa težko napoveduje. »Pričakujem, da se bodo dogovorili za skupen program, je pa vprašanje, ali se ne bo takšna vlada kmalu znašla v težavah, zato predčasne volitve niso izključene,« napoveduje Pirnat.

Štirje odstopljeni ministri bodo še naprej ministrovali?

Dr. Pirnata ne preseneča, da se je konstruktivna nezaupnica vladi šele zdaj pojavila v državnem zboru. Prepričan je, da jo je težko oblikovati in da je skupina poslancev še ne bi vložila, če jih ne bi premier Janez Janša k temu dobesedno izzival.

»Mislim, da je hotel čim prej doseči ta scenarij, saj se je zavedal, da zaradi zanj obremenilnega poročila komisije za preprečevanje korupcije ne bi mogel več vladati, odstopiti pa nikakor noče. Vsa Janševa dejanja – nagovor na Zboru za republiko, kadrovski cunami in sarkastične izjave v smislu 'kaj mi pa morete' – so bile po mojem neka igra v smer, češ, spravite že skupaj to konstruktivno nezaupnico. Toda glavni problem nastajajoče nove vlade je, da jih druži zgolj to, da nočejo več Janeza Janše za premierja. Bojim se, da se bodo o vsem drugem težko dogovorili,« sklepa profesor Pirnat.

Janez Janša je v državni zbor poslal tudi odstopne izjave štirih ministrov (Karla Erjavca in Tomaža Gantarja iz DeSUS ter Franca Bogoviča in Radovana Žerjava iz SLS), s katerimi naj bi se poslanci seznanili na jutrišnji še eni izredni seji. A le v primeru, če konstruktivna nezaupnica vladi danes ne bo izglasovana. Če bo, bodo njihove odstopne izjave postale brezpredmetne, ministrska četverica, ki je želela Janševo vlado čim prej zapustiti, pa bo morala tekoče posle v njej opravljati vsaj še en mesec, če Bratuškovi ne bo uspelo sestaviti nove vlade, še dlje.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na včerajšnji seji kolegija državnega zbora sicer neuspešno vztrajal, da bi se državni zbor z odstopi Erjavca, Gantarja, Bogoviča in Žerjava seznanil že danes pred glasovanjem o konstruktivni nezaupnici vladi, saj bi lahko v tem primeru Janša še pooblastil katerega od ministrov, da jih nadomesti. Če bo nezaupnica uspela, pa kot premier, ki opravlja le tekoče posle, te priložnosti ne bo imel. Po naših informacijah naj bi zato Tanko nameraval danes znova predlagati, da bi se državni zbor z odstopi štirih ministrov seznanil pred glasovanjem o konstruktivni nezaupnici. Podporo SLS za to bo gotovo dobil, saj niti Žerjav niti Bogovič zaradi napadov, ki sta jih zadnje dni deležna s strani SDS in njej bližnjih medijev, menda ne želita več sodelovati z Janezom Janšo.