Popolna infrastrukturna polomija

Novogradnja na Vodnikovem trgu je bila v vseh pogledih popoln fiasko. Zaradi nje je moralo v stečaj podjetje Mariborska tržnica, ki je upravljalo z objektom, branjevke pozimi zmrzujejo na odprti ploščadi, medtem ko klavrno sameva večina poslovnih prostorov v pokritem delu objekta.

Objekt je zgradilo podjetje Konstruktor, ki je leta 2006 z mariborsko občino (tedaj jo je še vodil župan Boris Sovič) sklenilo pogodbo o ustanovitvi stavbne pravice za gradnjo parkirne hiše, pokrite tržnice in za ureditev ploščadi z zeleno tržnico. V projektni dokumentaciji je bilo vseskozi omenjeno, da bo pri tem gradbenem posegu treba prestaviti tudi komunalni kolektor. V dokumentaciji je navedeno, da bo ta poseg stal približno 490.000 evrov, strošek pa bi moral prevzeti Konstruktor.

Pogodbo podpisali 455 dni po končanih delih

Gradbena dela na kolektorju so se začela 12. aprila 2007 in se končala 17. septembra 2007. Natanko 455 dni kasneje, pisal se je že december 2008, je župan Kangler podpisal pogodbo s Konstruktorjem, po kateri je strošek prestavitve kolektorja pristal na plečih lokalne skupnosti, in sicer z argumentom, da je Konstruktor utrpel "nepredvidene" dodatne stroške. Občina je sklenila pogodbo o financiranju že zgrajene komunalne infrastrukture, znesek pa je bil plačan komaj tri dni po prejemu zahtevka, to je 18. decembra 2008.

Znesek v Konstruktorjevem zahtevku je bil seveda bistveno višji od že omenjenega predvidenega stroška. Podjetje namreč ni zaračunalo 490.000 evrov za prestavitev kolektorja, temveč mu je občina nakazala 637.227 evrov. Prvotni račun je sicer znašal 640.000 evrov, vendar je Konstruktor "dobrohotno" odobril 2773 evrov popusta.

Nezakonitosti ugotovilo tudi računsko sodišče

Da je bilo to plačilo gradbenih del v nasprotju z zakonodajo, je že lani ugotovilo računsko sodišče. "Občina gradnje kolektorja v znesku 640.000 evrov ni oddala po ustreznem postopku javnega naročanja," so revizorji zapisali v svojem poročilu o reviziji pravilnosti poslovanja mariborske občine v letih 2008 in 2009. Določila zakona o javnem naročanju namreč zahtevajo, da mora biti ponudnik, ob upoštevanju načela transparentnosti javnega naročanja, izbran na pregleden način in po predpisanem postopku. "Občina je pogodbo z izvajalcem sklenila po opravljeni gradnji kolektorja, kar je v neskladju z 142. členom pravilnika o izvrševanju proračuna, ki določa, da morajo neposredni uporabniki skleniti pogodbo pred začetkom opravljanja storitve ali nabave blaga," še piše v poročilu računskega sodišča.

Kriminalisti pa so v tem poslu med občino in Konstruktorjem zaznali sume storitve že omenjenih kaznivih dejanj. "V zvezi s prestavitvijo kolektorja smo prejeli kazensko ovadbo zoper tri osebe zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in pravic. Zadeva je v reševanju pri pristojnem državnem tožilcu," nam je včeraj razložil Drago Šketa, vodja okrožnega tožilstva v Mariboru.

Občinska trojica trdi, da z ovadbo ni seznanjena

In kako ovadbo zaradi prestavitve kolektorja komentira osumljena trojica? "O domnevni kazenski ovadbi niso seznanjeni in je ne morejo komentirati," je bil kratek odgovor Mestne občine Maribor.

Ni prvič, da so kriminalisti v prestavitvi kolektorja zaznali tako sumljive povezave med Kanglerjem in Konstruktorjem, da so z njimi zmogli utemeljiti kazensko ovadbo. Junija letos je javnost izvedela, da so župana kriminalisti ovadili zaradi suma prejemanja podkupnine. Podkupnino naj bi prejel v obliki umetniškega dela slikarja Mersada Berberja, ki je bilo Kanglerju maja lani zaseženo med hišno preiskavo njegove posesti v Zimici. Preiskava je razkrila, da je sliko 6. aprila 2010 v mariborski galeriji Festić kupilo podjetje Konstruktor in zanjo plačalo 12.803 evrov. Kot darilo za to, da je občina Konstruktorju plačala prestavitev kolektorja, naj bi jo Kanglerju kasneje izročil posrednik Veselin Djurovič, solastnik in direktor podjetja Agroruše. Kriminalisti so v tej zadevi ovadili Kanglerja, Djuroviča, Mojmira Grmeka, direktorja Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči, in Marjana Pinterja, nekdanjega direktorja in solastnika gradbenega podjetja Konstruktor VGR, ki je novembra lani zgrmelo v stečaj.