V petek, 1. avgusta, bo z združitvijo davčne (Durs) in carinske uprave (Curs) zaživela Finančna uprava RS (Furs), ki jo bo kot vršilka dolžnosti generalne direktorice vodila generalna direktorica Dursa Jana Ahčin.

Finančna uprava bo prevzela vse dosedanje zaposlene, nove zaposlitve pa niso predvidene. V Fursu bo tako zaposlenih 3711 oseb za nedoločen in 73 za določen čas. Skupni strošek združevanja obeh uprav bo po navedbah Dursa znašal 257.400 evrov, od tega večina, 170.000 evrov, za povezovanje in poenotenje IT-omrežja.

Pri tem še ni vračunan dodatek na stalnost, ki so ga doslej prejemali le carinski uradniki, odslej pa ga bodo tudi zaposleni na Dursu. Na Davčni upravi pravijo, da točnih izračunov stroškov ne morejo posredovati, saj še preverjajo upravičenost posameznikov do dodatka. Dodatek v višini 0,33 odstotka osnovne plače se sicer začne izplačevati šele po petih letih dela.

Dodatek na stalnost tudi za davkarje

Prav zaradi dodatka na stalnost je bila pred nekaj meseci združitev davčne in carinske uprave močno ogrožena. Cariniki so namreč tudi z možnostjo stavke zagrozili, da ne bodo pristali na odpravo dodatka na stalnost na račun izenačitve dohodkov z davčnimi uslužbenci.

Na Dursu poudarjajo, da je šlo za nesporazum in da je zakon o finančni upravi jasen, saj pravi, da »dodatek na stalnost pripada uradnim osebam, ki opravljajo zahtevnejše naloge nadzora ali naloge na terenu«. To so, kot pojasnjujejo, lahko bivši zaposleni tako iz carinske kot iz davčne uprave. Na carini naj bi po novem dodatek na stalnost prejemalo 1317 od približno 1400 uslužbencev, na Dursu pa 1350 od okoli 2400 zaposlenih.

Še pred dvema mesecema je bilo med zaposlenimi precej slabe volje tudi zaradi zamude pri podzakonskih aktih. Na Dursu pravijo, da so bile do zdaj sprejete novele uredbe o organih v sestavi ministrstev, o plačah direktorjev v javnem sektorju ter o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih. V četrtek je vlada potrdila tudi uredbo o določitvi upravnih zadev in uredbo o določitvi finančnih uradov Fursa, po kateri se bodo do konca leta za finančne urade šteli sedanji uradi obeh uprav, po 1. januarju 2015 pa bodo finančni uradi organizirani le v krajih, kjer so uradi Dursa.

V sklepni fazi naj bi bil tudi sprejem akta o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest in nekaterih pravilnikov ter navodil s splošnega področja. Druge uredbe bodo v skladu z zakonom o finančni upravi izdane do konca leta oziroma v enem letu od uveljavitve zakona. V teh primerih se bodo do izdaje novih uporabljali zdaj veljavni podzakonski predpisi.

Duhovi so se pomirili

V Sindikatu carinikov Slovenije pravijo, da so se v zadnjih mesecih razmere umirile in da so z ohranitvijo dodatka na stalnost za veliko večino zaposlenih dosegli izpolnitev glavnih zahtev ter s tem ohranili ekonomsko-socialni položaj zaposlenih. Kljub takšnemu leporečju pa je po naših informacijah zadovoljstvo sindikata manjše, kot ga želijo prikazati, zlasti zato, ker še vedno v združitvi ne vidijo pravega smisla in sinergij. Tudi predvideni stroški združitve, ki jih Durs ocenjuje na dobrih 250.000 evrov, naj bi bili po njihovi oceni precej podcenjeni.

Rasim Brdakič, predsednik konference sindikata davčne uprave, do združitve ni tako kritičen. »Podobno ureditev imajo v Avstriji in če se že hočemo približati Evropi, je združitev pravilna,« pravi. Da bodo po novem dodatek na stalnost prejemali tudi uslužbenci Dursa, se mu zdi upravičeno, saj so bili edini represivni organ, ki tega dodatka doslej ni imel.

Naj spomnimo, da se je vlada za združitev obeh uprav odločila zaradi vstopa Hrvaške v EU in da je kot cilj združitve navedla zlasti povečanje učinkovitosti pri pobiranju davkov in racionalizacijo poslovanja.