Glede na izide ankete lahko SDS računa na tri mandate, Verjamem in skupna lista NSi in SLS pa po dva. V nadaljevanju pa je več list precej izenačenih in ni mogoče napovedati, ali bodo dobile dovolj veliko podporo za osvojitev mandata.

Listi SD in Združene levice bi dobili po 5,6 odstotka, liste SNS, DeSUS in Sanjska služba pa po 4,6 odstotka. Sledijo lista Kacin - Konkretno s 4,1 odstotka, lista PS s 3,5 odstotka. Po dva odstotka bi dobili listi Solidarnost in Piratske stranke, ostale štiri, liste Zelenih Slovenije, Zares, DL in Slovenski narod, pa manj.

Kot navaja Delo, pa so možna presenečenja, saj ugotavljajo, da se veliko ljudi še ni odločilo, za koga bi glasovali in je zato možen prehod glasov na levici in na desnici. Med tistimi, ki so odgovorili, da se bodo zagotovo udeležili volitev, je še vedno petina takšnih, ki še ne vedo, koga nameravajo obkrožiti na volilnem lističu.

Telefonsko anketiranje je na reprezentativnem vzorcu 614 odraslih državljanov 16., 19., 20. in 21. maja opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.

Anketa Večera: SDS prepričljivo vodi

Tudi zadnja javnomnenjska anketa Večera kaže na prepričljivo zmago SDS na nedeljskih evropskih volitvah. Glede na volilno projekcijo bi jo volilo 30,7 odstotka volivcev, drugouvrščeno skupno listo NSi in SLS pa 12,5 odstotka. Listo SD na tretjem mestu podpira 10,8 odstotka vprašanih.

Za njimi se uvršča Pozitivna Slovenija, ki bi jo volilo sedem odstotkov vprašanih, za listo Verjamem Igorja Šoltesa pa 6,8 odstotka. Lista DeSUS bi glede na volilno napoved zbrala 5,2 odstotka glasov, lista Kacin - Konkretno pa 4,6 odstotka. Sledita Združena levica s 4,3-odstotno podporo ter Piratska stranka, za katero bi glasovalo 4,1 odstotka vprašanih.

Manj kot triodstotno podporo pa bi v skladu z napovedjo zbrale liste DL (2,8 odstotka), Sanjska služba (2,1 odstotka), Slovenski narod (2,1 odstotka), SNS (2,1 odstotka), Zares (dva odstotka), Zeleni Slovenije (1,6 odstotka) in Solidarnost (1,3 odstotka).

Po projekciji, ki sloni na odgovorih samo tistih anketiranih, ki bodo v nedeljo zagotovo šli na volitve, lahko SDS pričakuje od dva do štiri mandate, skupna lista NSi in SLS enega do dva mandata, SD pa enega. Možnost, da bi osvojile po en mandat, je pri listah PS, Verjamem, DeSUS, Kacin - Konkretno, Združena levica in Piratska stranka. Pri zadnjih dveh je sicer ta verjetnost zelo majhna, navaja Večer.

Slaba tretjina vprašanih ne ve, koga bi v nedeljo volila, slabih osem odstotkov ne bi volilo nobene stranke, dobrih 11 odstotkov pa pravi, da ne bo šlo volit. Takih, ki do zadnjega trenutka nimajo pri roki veljavnega volilnega odgovora, je torej veliko, slabih 52 odstotkov, ugotavlja Večer.

Tudi na strankarski lestvici SDS prepričljivo vodi. Če bi bile državnozborske volitve to nedeljo, bi jo volilo 13,9 odstotka vprašanih. SD se z velikim zaostankom (6,8 odstotka) vračajo na drugo mesto. Tretji je DeSUS s 3,8 odstotka, četrta PS s 3,7 odstotka. Sledijo NSi s 3,3 odstotka, SLS z 2,9 odstotka in na dnu lestvice DL z 0,2 odstotka.

Neparlamentarne stranke so tokrat dobile občutno višjo podporo kot prejšnji mesec. Za izvenparlamentarne alternative se je aprila odločilo dobrih šest odstotkov vprašanih, zdaj pa dobrih 16 odstotkov. Četverico med njim podpira več kot odstotek vprašanih: Akacijo (1,8 odstotka), Solidarnost (1,7 odstotka), stranko Mira Cerarja (1,6 odstotka), TRS (1,4 odstotka).

Raziskavo javnega mnenja je izvajalo podjetje RM Plus 17., 20. in 21. maja. Anketirali so 700 naključno izbranih oseb, starih 18 let ali več.