Predsednik države Borut Pahor je včeraj državnemu zboru predlagal, naj za mandatarja izvoli prvaka SMC Mira Cerarja. Poslanci bodo o tem odločali predvidoma v ponedeljek, možnosti, da bi se ponovila zgodba izpred slabih treh let, ko kandidat za mandatarja Zoran Janković ni dobil potrebne podpore, pa tako rekoč ni. Za Mira Cerarja bodo namreč, kot so zagotovili, poleg poslancev SMC glasovali tudi poslanci DeSUS, SD in ZaAB, kar bi mu prineslo 56 glasov (za izvolitev jih potrebuje 46). Ali bodo svoje glasove primaknili tudi poslanci Združene levice, ki se je sicer odločila za opozicijo, bo znano po današnjem pogovoru predstavnikov ZL in SMC. Se pa v Združeni levici bolj nagibajo k temu, da Cerarja ne bi podprli, saj obstaja po njihovem prepričanju velika verjetnost, da bo nova ministrska ekipa nadaljevala neoliberalno politiko zadnjih dveh vlad.

Cerar: Naj bo človek človeku človek

To, da Miro Cerar uživa potrebno podporo za izvolitev, je bil eden od razlogov, ki ga je predsednik Pahor navedel ob včerajšnjem podpisu predloga Cerarjeve kandidature. Poleg tega je navedel še, da je SMC na volitvah prepričljivo zmagala, in to v veliki meri prav po zaslugi njenega predsednika, Pahorja pa sta prepričali tudi Cerarjeva »osebna predanost in osredotočenost na naloge, ki ga čakajo s prevzemom odgovornosti predsednika vlade«.

Predsednik republike je ocenil, da v Sloveniji še ni soglasja za korenitejše spremembe, ki bi pripeljale do želenih rezultatov: »Novo vlado čaka težka, a neodložljiva naloga, da zastavi jasno smer teh sprememb, o njihovi koristnosti prepriča javnost in spremembe tudi končno uveljavi.« Miro Cerar pa je napovedal, da bo pri oblikovanju bodoče vlade storil vse, kar je v njegovi moči, da bo ta kompetentna. Da bodo torej v njej ljudje, ki bodo kos izzivom in nalogam, in da bo dovolj stabilna, da bo lahko zagotovila pot do tistih nujnih ciljev, ki si jih danes postavljamo kot neizogibne. Ob tem pa je pozval: »Storimo vse, da Slovenija spet vzpostavi družbo, kjer lahko sodelujemo in kjer je človek človeku človek.«

V koaliciji tri ali štiri stranke?

Po današnji seji sveta Cerarjeve stranke bo predvidoma znano, ali bo nova koalicija sestavljena iz treh strank, torej SMC, DeSUS in SD, ali bo zmagovalka volitev v vladne vrste sprejela tudi ZaAB. Cerar je pred dnevi poudaril, da je dejstvo, da je protikorupcijska komisija vzela pod drobnogled postopek izbire slovenskih kandidatov za evropskega komisarja, motnja v pogajanjih z ZaAB. Po naših informacijah pa imajo v SMC še nekatere druge zadržke: tako naj bi ocenjevali, da imajo nekateri stari kadri LDS in Zares prevelik vpliv na ZaAB, pojavljala pa naj bi se tudi razmišljanja, da so prav člani ZaAB razbili vlado, ki sedaj opravlja tekoče posle.

O vstopu v koalicijo bodo danes razpravljali tudi organi DeSUS – najprej vodstvo stranke, nato še njen izvršni odbor. A je tako rekoč že jasno, da bo DeSUS tudi v prihodnje vladna stranka. Kot napovedujejo, bodo na današnjih sestankih med drugim spregovorili o tem, koliko in katera ministrska mesta naj bi pripadla stranki upokojencev in kdo bi bili primerni kandidati za vodenje posameznih resorjev. Ker so se po besedah predsedujočega SD Dejana Židana Socialni demokrati s SMC že dogovorili za vodenje treh resorjev, se v DeSUS pojavljajo pomisleki, ali ne bi stranki upokojencev glede na volilni rezultat torej pripadala več kot štiri ministrska mesta oziroma ali ne bi bili v primeru, če bodo privolili na številko štiri, upravičeni do res pomembnih resorjev. Nekateri člani DeSUS so po besedah Karla Erjavca zelo zainteresirani, da bi stranka dobila vodenje ministrstva za infrastrukturo. A sam ocenjuje, da je na tem resorju veliko težav, pa tudi, da bi za to mesto potrebovali tako karakterno kot politično res močno osebo.

Da bo Erjavec še naprej vodil zunanji resor, je očitno že dogovorjeno, kdo bodo preostali kandidati za ministre iz vrst DeSUS, pa torej ostaja odprto. Po besedah prvaka stranke upokojencev bodo imeli v primeru ustreznih kvalifikacij prednost tisti, ki so bili izvoljeni v parlament, in člani vodstva stranke. »Kakšen naš poslanec bo gotovo postal minister,« je poudaril Erjavec. Če med poslanci in vodilnimi predstavniki stranke ne bodo našli dovolj primernih kandidatov, pa bodo pogledali tudi med širše članstvo. Kandidatov, ki niso člani stranke, pa naj ne bi iskali.

O vstopu v koalicijo bo jutri razpravljalo tudi predsedstvo SD. Da si stranka želi prevzeti ministrstvo za gospodarstvo, na čelu katerega vidijo predsedujočega SD Dejana Židana, ni skrivnost. Skoraj gotovo bo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve še naprej vodila Anja Kopač Mrak, nekdanji predsednik državnega zbora Janko Veber pa nam je včeraj potrdil, da je tudi on v igri za eno od ministrskih mest. Za katero, nam ni želel povedati, a naj po naših informacijah ne bi šlo za ministrstvo za infrastrukturo niti ne za ministrstvo za okolje in prostor, v povezavi s katerima se je v preteklih dneh že pojavljalo Vebrovo ime.