Kot pojasnjuje Janković, jim vlada letos ni pravočasno plačala drugega obroka za letos predvidenih sredstev. Pozneje so ga plačali, v torek pa poslali tudi dopis, da je s tem zaključeno plačilo za letošnje leto. »To je zdaj očitno posledica te velike ljubezni,« je dejal Janković, sicer tudi predsednik PS, iz katere so izstopili tudi nekateri aktualni ministri. Med njimi je tudi finančni minister, ki opravlja tekoče posle, Uroš Čufer, ki je po Jankovićevih besedah podpisan pod omenjenim dopisom. »Mi se bomo pritožili, sicer ne vem komu,« je napovedal župan.

»Očitno so se na vladi premislili«

Na vladi so po njegovih besedah pred šestimi meseci še zatrjevali, da MOL pripada fiksen znesek 14 milijonov evrov, ki je predviden v proračunu. »Sedaj so se pač očitno premislili,« je dejal Janković, ki pojasnjuje, da na ministrstvu te odločitve niso utemeljili. Se pa po Jankovićevih besedah izgovarjajo na notranjega ministra, ki opravlja tekoče posle, Gregorja Viranta.

Tako se po Jankovićevih besedah zgodba z Ljubljano ponavlja. Za leto 2013 ji je takratni finančni minister Janez Šušteršič vzel štiri milijone evrov, »zdaj naša vlada - da ne bom rekel kaj drugega - pa sedem milijonov«, pravi Janković.

Počakali bodo na novo vlado

Predvideni znesek 14 milijonov evrov so načrtovali tudi v proračunu MOL. Na vprašanje, kako bodo to zmanjšanje zdaj upoštevali pri rebalansu letošnjega proračuna, ki ga bodo sicer obravnavali kmalu, je Janković odgovoril: »Mi tega ne bomo upoštevali, čakali bomo na novo vlado, ki bo upoštevala to, kar je že v proračunu.«

Janković se je odzval tudi na dogovor s torkovega sestanka premierke Alenke Bratušek in ministra za kmetijstvo in okolje Dejana Židana z župani, da bodo sredstva za 11 že pripravljenih okoljskih projektov povečini črpana iz naslednje finančne perspektive, občine pa lahko projekte nadaljujejo. Če bo odločba napisana tako, kot je napovedana - torej da letos sicer ne bo sredstev, ampak pripada vsakemu projektu, ki ima gradbeno dovoljenje in izbranega izvajalca, določena vsota sredstev - se lahko po Jankovićevem mnenju projekti začnejo takoj izvajati. Tudi v Ljubljani bodo v tem primeru takoj začeli z izvajanjem projekta oskrbe s pitno vodo Ljubljanice ter z izgradnjo povezovalnega kanala za odvajanje in čiščenje odpadne vode, saj takšna odločba omogoča tudi pridobitev kratkoročnega kredita, je pojasnil.

Znova zavajali župane?

Janković upa, da bodo naslednji teden že uspeli napisati odločbe z zagotovilom, da bodo denar dobili. Na Židanovo napoved, da naj bi bile odločbe izdane v prvem četrtletju 2015, pa Janković odgovarja, da če bo to res, to pomeni, da so spet zavajali župane. »Odločba mora priti sedaj, drugače nima nobenega učinka,« je poudaril župan.

Ljubljano se sicer priznana založba turističnih vodičev Lonely Planet uvrstila na drugo mesto na v torek objavljenem seznamu desetih destinacij v Evropi, ki jih popotniki letos ne smejo obiti. Slovenska prestolnica je po njihovem prepričanju letos še toliko bolj zanimiva zaradi praznovanja 2000. obletnice ustanovitve Emone.

Kot je na današnji novinarski konferenci dejala Petra Stušek iz Javnega zavoda Turizem Ljubljana, so tovrstne objave pomembne in vplivajo na turizem. Lani je bilo po njenih navedbah v Ljubljani 950.000 nočitev, letos pa je v prvih mesecih nočitev za 6,6 odstotka več kot lani. Stuškova ob tem tudi zatrjuje, da pri sestavi lestvice Lonely Planeta ni šlo za lobiranje, temveč so bili v Ljubljani z rezultati seznanjeni pred mesecem dni.