Z včerajšnjim predobravnavnim narokom bi se moralo začeti sojenje nekdanjemu direktorju republiškega stanovanjskega sklada Primožu Pircu in direktorju družbe Energocommerc Miranu Planincu. Toda, ker se je Pirc opravičil, Planinc pa naj bi zbolel, je zatožna klop ostala prazna. Zato je moral predsednik sodnega senata Boris G. Hrovat narok prestaviti na 7. julij.

Pirc naj bi zlorabil položaj

Ljubljansko okrožno tožilstvo Pircu in Planincu očita kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja. Horvat je včeraj razkril tudi, da je državno pravobranilstvo že podalo premoženjskopravni zahtevek v višini nekaj več kot milijon evrov, za kolikor naj bi Pirčevo in Planinčevo delovanje oškodovalo stanovanjski sklad.

Spomnimo, Pirc se je v kazenskem postopku znašel zaradi domnevno predragega nakupa zemljišč v Ivančni Gorici in Lukovici leta 2006, ko je bil direktor republiškega stanovanjskega sklada. Na previsoke cene je jeseni 2008 v revizijskem poročilu opozorilo računsko sodišče, ki je ugotovilo, da je Planinčev Energocommerc sporna zemljišča odkupil od predhodnih lastnikov in jih kmalu potem po več deset odstotkov višji ceni preprodal stanovanjskemu skladu. Tako je Energocommerc zemljišče v Ivančni Gorici kupil po ceni 1,37, prodal pa za 1,66 milijona evrov. Zemljišče v Lukovici pa je družba od prejšnjih lastnikov odkupila za 1,59 milijona evrov, in ga skladu prodala za kar 2,33 milijona evrov. Ob tem je iz revizijskega poročila zanimiv še podatek, da je Energocommerc stanovanjskemu skladu 29.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče v Lukovici ponudilo v odkup, še preden ga je družba kupila od prejšnjih lastnikov.

Oven se je pritožil na višje sodišče

Pirca je z mesta direktorja leta 2012 razrešila vlada Janeza Janše po pozivu nadzornega sveta sklada, toda ne zaradi zgoraj omenjenih poslov, temveč zaradi očitkov o nepravilnostih pri nakupu stanovanj in hiš v Pivki ter pri gradnji stanovanjske soseske Zeleni gaj na Brdu v Ljubljani.

Velja spomniti, Pirc je že drugi direktor republiškega sklada, ki se bo moral zagovarjati pred sodiščem. Zaradi spornega nakupa zemljišč v Vižmarjah je bil januarja letos že obsojen Edvard Oven. Sodni senat je presodil, da je Oven zlorabil svoj položaj, ko je kot direktor sklada za zemljišča v Vižmarjah plačal 2,1 milijona evrov več, kot je prvotnim lastnikom zanje odštela družba Etaline inženiring, zaradi česar je bil nakup nesmotrn. Sodba že ni pravnomočna, saj se je Oven po zagotovilu njegovega zagovornika Marka Puša aprila že pritožil na višje sodišče. Puš odločitev višjega sodišča pričakuje še letos. Spomnimo, sodni senat je Ovna obsodil na štiri leta in pol zapora ter plačilo 35.000 evrov denarne kazni.