Slab mesec pred koncem leta bodo mestni svetniki zagriznili v že tretji rebalans letošnjega proračuna. Predlog rebalansa, ki ga je za decembrsko sejo pripravila mestna uprava, je proračun tako na odhodkovni kot na prihodkovni strani oklestil za več kot 70 milijonov evrov. Končni izračun kljub precejšnjim rezom kaže, da naj bi občina leto končala z 1,3 milijona evrov proračunskega presežka.

Na odhodkovni strani je mestna uprava najbolj porezala naložbe. Zanje je občina še tik pred lokalnimi volitvami nameravala porabiti približno 120 milijonov evrov, a v tretjem rebalansu so to vsoto zmanjšali za več kot polovico, kar ni presenetljivo glede na to, da polletna realizacija načrtov kaže, da je občina v prvi polovici leta za naložbe porabila pičlih sedem odstotkov predvidenih sredstev. Največ proračunskih rezov bosta, kot kaže, utrpela oddelek za gospodarske dejavnosti in promet ter služba za razvojne projekte in investicije.

Polletno poročilo o realizaciji proračuna kaže tudi, da mestni upravi v prvi polovici leta ni uspelo pridobiti niti enega odstotka predvidenih evropskih sredstev. Številke najslabšo sliko kažejo pri kohezijskih sredstvih, ki bi jih občina lahko pridobila kar 35,6 milijona, a je do junija počrpala le 212.500 evrov. Pripravljalci proračuna so našteli več vzrokov za slabo črpanje evropskega denarja. Med drugimi naj bi bila kriva država, ker za nekatere projekte ni izdala ustreznih odločb o sofinanciranju iz evropskih sredstev oziroma je odločbe izdala pozneje, kot so na občini pričakovali, zato so začetek določenih projektov morali prestaviti v prihodnje leto. Pri gradnji regijskega centra za ravnanje z odpadki pa po navedbah občine država zaostaja s povračili stroškov za sredstva iz kohezijskega sklada in državnega proračuna, zato bodo plačila prenesli v proračun za prihodnje leto.

Po drugi strani pa se prenova Švicarije in Vile Urška na Poljanski cesti, kamor bo občina preselila zavod za oskrbo na domu, pomika v prihodnje leto, ker občina čaka na rezultate razpisa za denar iz norveških skladov. vbr