Kolar Celarčeva je pojasnila, da bo spremenjena zakonodaja določila pogoje in načine izvajanja homeopatske dejavnosti. »Kajti vedeti moramo, da je homeopatija zdravilska dejavnost, ki jo bodo lahko po spremembi izvajali tudi zdravniki, ne da bi jim bila zaradi tega odvzeta licenca,« je dejala.

Odpor in neodobravanje stroke

Poudarila je, da ministrstvo neodvisno od predloga zdravniške zbornice pripravlja tudi spremembo na področju zdravilstva. Po njenih napovedih bodo področje uredili na način, ki bo primerljiv s prakso in regulacijo po vsebinskih sklopih, ki ju poznajo v drugih evropskih državah.

Po besedah Kolar Celarčeve si ministrstvo že dlje časa prizadeva, da bi tudi zdravniki v Sloveniji opravljali zdravilsko dejavnost, vendar je doslej vedno naletelo na odpor in neodobravanje stroke.

Pri nas zdravnik ne sme prakticirati homeopatije vzporedno z izvajanjem uradne medicine

Skupščina zdravniške zbornice je sicer 17. decembra lani sklenila ministrstvu predlagati spremembo predpisov tako, da zgolj ukvarjanje s homeopatijo ne bo razlog za odvzem licence zdravniku. Z vprašanjem zdravnikov-homeopatov so se na zbornici intenzivneje ukvarjali zadnjega pol leta, potem ko se je nemški zdravnik z ambulanto v Kopru Joachim Gross samoprijavil zbornici zaradi svoje dvojne prakse.

Doslej je zbornica zaradi prakticiranja homeopatije enemu zdravniku odvzela licenco, enemu pa izrekla opomin. V Sloveniji v nasprotju z drugimi evropskimi državami zdravnik ne sme prakticirati homeopatije vzporedno z izvajanjem uradne medicine. Po zakonu o zdravilcih, ki je med drugim skušal regulirati tudi dejavnost homeopatov, lahko to opravljajo le osebe, ki imajo diplomo medicinske fakultete. A se morajo v tem primeru odreči zdravniški licenci.

V vseh članicah EU razen v Sloveniji lahko zdravniki kot zdravstveni delavci v zdravstveni dejavnosti zdravijo s homeopatijo in predpisujejo homeopatska zdravila, ki so določena kot zdravila za uporabo v humani medicini v vseh nacionalnih zakonodajah v skladu z evropsko direktivo.

Nadgradnja zdravstvenega sistema

Cerar je v odgovoru na vprašanje vodje poslanske skupine ZaAB Janija Möderndorferja opozoril, da se oba z ministrico zavzemata za strukturne spremembe in temeljito nadgradnjo zdravstvenega sistema. Pri tem je napovedal sprejetje resolucije o nacionalnem planu zdravstvenega varstva za obdobje 2016-2025.

Po Cerarjevih besedah so v teku intenzivne analize zdravstvenega sistema, pri katerih sodelujejo tudi tuji strokovnjaki. Na vladi in ministrstvu je stekla priprava predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki jo je predsednik vlade označil za »veliki podvig«.

Prav tako je Cerar napovedal končanje izgradnje urgentnih centrov, vključno z ljubljansko urgenco, kot tudi končanje projekta eZdravje. Po njegovih besedah bosta vlada in ministrstvo tudi, kolikor je le mogoče, centralizirala in informatizirala javno naročanje na področju zdravstva.