Kot so pojasnili v sporočilu, danes objavljenem na spletni strani Ljubljanske borze, je urad v odločbi ugotovil, da je Telekom (prej Mobitel) kršil 9. člen zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in 102. člen pogodbe o delovanju Evropske unije.

Preberite članek iz tiskane izdaje Dnevnika:

UVK odločil: Telekomu zaradi zlorabe položaja grozijo visoke kazni in tožbe

To je po ugotovitvah urada počel s tem, da je od novembra 2008 do julija 2010 z namenom okrepitve ali ohranitve svoje tržne moči na pomembnem delu maloprodajnega trga mobilnih telekomunikacijskih storitev ponujal maloprodajni paket Itak Džabest po nepoštenih prodajnih cenah.

Izrinjanje konkurentov s trga

Prirastni prihodki tega paketa so bili namreč nižji od prirastnih stroškov, ki jih je imel Telekom Slovenije s povprečnim naročnikom, oziroma, ki bi jih imel enako učinkovit konkurent. Zaradi tega je obstajala verjetnost izrinjanja konkurentov s trga, po navedbah Telekoma piše v odločbi.

Nekdanji Mobitel je z omenjenim paketom Džabest ciljal na mlade uporabnike mobilne telefonije, da bi ustavil njihov odliv k tekmecem. To naj bi storil brez poslovnega načrta in izračunov ter s stroškovno neutemeljenimi cenami.

Direktor UVK Damjan Matičič je danes pojasnil le to, da je urad sprejel končno odločitev ter s tem končal postopek proti Mobitelu oziroma Telekomu Slovenije. Vsebine sprejete končne odločitve pa ne more komentirati do vročitve upravnega akta strankam v postopku.

Ena od možnih kazni je denarna kazen v višini do 10 odstotkov čistega dobička, ki ga je kršitelj ustvaril v predhodnem letu v dejavnosti, na katero se nanaša kršitev. Mobitel je v letu 2010 ustvaril skupno dobrih 37 milijonov evrov čistega dobička, za lansko leto podatkov še ni.

V Tušu odločbe UVK še niso prejeli

Poleg tega nad Telekomom visita tudi odškodninski tožbi njegovih tekmecev - Simobila in Tušmobila oziroma drugega in tretjega največjega mobilnega operaterja v Sloveniji - in navedene ugotovitve urada jim gredo zagotovo v prid.

Tušmobil, na pritožbo katerega je urad leta 2009 tudi uvedel postopek zoper Telekom v primeru Džabest, zahteva 86 milijonov evrov odškodnine, Simobil pa 286,4 milijona evrov. Slednji se je v zvezi s tem primerom obrnil tudi na Sodišče EU.

V Tušmobilu so pojasnili, da odločbe urada še niso videli, zato je ne morejo komentirati. Dodajajo, da pa je urad že v povzetkih relevantnih dejstev ugotavljal kršitve Mobitela oz. Telekoma Slovenije, "zato bi po vseh teh letih dejanska izdaja odločbe predstavljala pomembno potrditev naših ugotovitev".

V Simobilu z odločbo niso seznanjeni, ker nimajo statusa stranskega udeleženca v tem postopku, tako da odločbe tudi niso prejeli. Upajo pa, da bo postopek zoper Telekom Slovenije končan v najkrajšem možnem času in da bo predstavljal pomemben zgled pri regulaciji konkurenčnosti trga. "Le delujoč trg namreč omogoča pošteno tekmo, zmago najboljših in s tem najboljše storitve za uporabnike po pravi ceni," so zapisali v družbi.