Ta je po naših podatkih pri nakupu zemljišča za trgovski center Hofer v Dravljah v začetku leta 2006 prek svojega podjetja Modro polje Alfa v Liechtenstein nakazal skoraj dva milijona evrov. Denar je na račun, odprt pri liechtensteinski enoti Hypo Alpe Adria Bank, prejelo tamkajšnje podjetje Ramua AG.

Posli prek Liechtensteina: modus operandi Hypa?

To bi lahko potrjevalo tezo, da podjetje Hypo Alpe Adria Consultants, ki ga je vodil Andrej Oblak, nepremičninskih transakcij prek liechtensteinskih podjetij ni izpeljalo le v poslih z Vegradom, ampak je šlo za običajno poslovno prakso ugaslega tako imenovanega tretjega stebra skupine Hypo v Sloveniji, ki je bil po Oblakovem odhodu leta 2007 pripojen k Hypo Leasingu. Podjetje Ramua AG je namreč domovalo v istem poštnem nabiralniku kot ostala liechtensteinska podjetja, vpletena v posle med Vegradom in Skupino Hypo, povezuje pa jih tudi isti skrbnik. Gre za tamkajšnjega odvetnika Gerolda Hoopa, ki je imel pomembno vlogo tudi v poslih Skupine Hypo na Hrvaškem.

Tudi sicer je iz dokumentov razvidno, da so v Hypo Alpe Adria Consultants posel z Anderličem izpeljali na domala enak način kot posle z Vegradom, pri katerih so "off-shore" podjetja med letoma 2005 in 2007 na račun Hypa in velenjskega gradbinca ustvarila skoraj 27 milijonov evrov dobička. Začetek zgodbe med Anderličem in Hypom sega v junij 2004. Takrat je projektno podjetje Hypo Upro (takrat še pod imenom Poljane d.o.o.), ki ga je ustanovil Hypo Alpe Adria Consultants, na zemljiško knjigo vložilo predlog za vpis lastninske pravice na skoraj 21.000 kvadratnih metrov zemljišč in nepremičnin nekdanjega Unitasa v Dravljah. Le dobra dva meseca kasneje pa je v zgodbo vstopil nov igralec. Avgusta 2004 je namreč Hypo Alpe Adria Consultants 80-odstotni delež v Hypu Upro prodal liechtensteinskemu podjetju Ramua AG, ki je za to plačalo 14.000 evrov.

1,9 milijona evrov dobička v poštni nabiralnik

Iz dokumentov, ki smo jih v minulih dneh pridobili v uredništvu Dnevnika, ni mogoče razbrati, kakšni sta bili vloga in dodana vrednost podjetja Ramua AG v poslu z Anderličem. Je pa podjetje že dobro leto po nakupu Hypa Upro delež bogato unovčilo. Januarja 2006 ga je prodalo Anderliču in pri tem iztržilo skoraj dva milijona evrov. Tako je le v 16 mesecih ustvarilo dobrih 1,9 milijona evrov dobička. Anderlič je namreč skupaj z zemljiščem prevzel tudi hipoteke, ki so jih nanj vpisale Hypo Alpe Adria Bank (v višini 10,5 milijona švicarskih frankov), NLB (okrog 4 milijone evrov) in Volksbank (695.000 evrov).

Čeprav iz dokumentov izhaja, da je Ramua AG dobiček s prodajo podjetja Hypo Upro pridelala zato, ker je to vmes postalo lastnik zemljišč in nepremičnin v Dravljah, pa je iz zemljiške knjige razvidno, da je Hypo Upro predlog za vpis lastninskih pravic na zemljiško knjigo vložilo že leta 2004, torej še preden se v zgodbi pojavi podjetje iz Liechtensteina. Povedano preprosteje: za to, da je Hypo Alpe Adria Consulting večino dobička iz posla z Anderličem prepustil "off-shore" podjetju, ni nobenega ekonomsko logičnega razloga. Andrej Oblak za pojasnila ni bil dosegljiv.

"Želel sem kupiti zemljišče, moral pa sem podjetje"

Da se je liechtensteinsko podjetje v poslu z zemljiščem za Hoferjevo trgovino pojavilo na zahtevo Hypa, je včeraj za Dnevnik posredno potrdil tudi Jože Anderlič. Kot je pojasnil, se je sprva zanimal le za nakup zemljišča v Šiški. "Kasneje so se prodajalci premislili in so nakup zemljišča pogojevali z nakupom podjetja Hypo Upro, ki je bil lastnik zemljišča," je potrdil Anderlič. Ali je bil eden od prodajalcev liechtensteinsko podjetje Ramua se Anderlič ne spominja, "ker je od nakupa Hypa Upro minilo nekaj let."

V celotni zgodbi je še toliko bolj nenavadno, da tako Hypo Alpe Adria Bank kot Hypo Leasing s sedežem v Sloveniji "nista v nobeni lastniški povezavi s katerim koli podjetjem iz Liechtensteina". To je včeraj zatrdil generalni direktor Hypo Leasinga Andrej Potočnik, ki je vodenje družbe prevzel leta 2007. Na vprašanje, ali je bila v preteklosti običajna praksa, da se je podjetja v lasti skupine Hypo prodajalo prek Liechtensteina,je Potočnik odgovoril, da "je nekaj tovrstnih poslov po našem vedenju bilo, saj so bili po mojem mnenju urejeni preko Celovca". Že pred časom smo v Dnevniku poročali, da je posebna enota avstrijske kriminalistične policije za preiskovanje afere Hypo zaradi poslov banke in podjetij v Sloveniji opravila razgovore z več slovenskimi državljani.

primoz.cirman@dnevnik.si

sebastjan.morozov@dnevnik.si