"Kljub temu, da je Telekom Slovenije uspešno podjetje in po predstavljenih podatkih o poslovanju 2008 tudi eden najuspešnejših evropskih telekomov, je uprava iz solidarnosti do številnih zaposlenih v Sloveniji, ki so se bili prisiljeni odreči delom svojih plač ali odložiti že dogovorjene uskladitve, predlagala nadzornemu svetu znižanje svojih plač," so zapisali v Telekomu, ki je v večinski državni lasti.

Tako bo od 1. aprila dalje, kot omenjeno, plača predsednika uprave nižja za 25 odstotkov. V skladu s tem bodo urejene tudi plače članov uprave in direktorjev oz. direktoric hčerinskih družb, pojasnjujejo v družbi in dodajajo, da pa letne nagrade članom uprave za uspešno delo že do sedaj niso presegale zneska dveh mesečnih plač. "Tak pristop omogoča družbi, da še naprej ohranja konkurenčnost pri oblikovanju plač tudi na ravni strokovnih sodelavcev," pravijo v Telekomu, ki ima sicer 30 odstotkov višje in visoko izobraženih zaposlenih.

Kot je znano, je vlada v svojem januarja sprejetem sklepu sprejela priporočila glede sejnin in nagrad za nadzornike, pa tudi glede plač, nagrad in odpravnin članov in predsednikov uprav družb v delni ali celotni lasti države. Plače uprav družb v državni lasti je tako vezala na povprečno plačo v dejavnosti in velikost družbe. Nagrade članom in predsednikom uprav so omejene na največ dve bruto plači letno. Odpravnina je omejena na največ šestkratnik povprečne mesečne plače posameznika, ki je do nje sicer upravičen le v primeru, če družbo zapusti in je razrešen iz nekrivdnih razlogov. Če bo ostal v podjetju, mu odpravnina ne pripada.

Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je sicer v torkovih Odmevih dejal, da ni povsem zadovoljen z uresničevanjem vladnega priporočila o zniževanju plač v nadzornih svetih družb. "Predvsem me čudijo vprašanja, da jim ni jasen sklep vlade," je dejal in ocenil, da gre za sprenevedanje. Pri tem se je strinjal z voditeljem, da je motiv za to sprenevedanje kupovanje časa za še dodatnih nekaj izplačanih plač, in obenem zatrdil, da bo vlada tukaj odločna in bodo šli do konca.

Napovedal je namreč, da bo predlagal razrešitev tistih nadzornikov, ki ne bodo uskladili vsebin skladno z vladnim sklepom. Če bo teh nejasnosti precej, pa razmišlja tudi o tem, da bi to področje uredil z zakonom. "Takšna uprava, ki tega ne bo storila, ne uživa več mojega zaupanja in jaz sem prepričan, da bo v takšnih primerih nadzorni svet moral premisliti, kako naprej." Opozoril je tudi, da pri tem ne misli samo na plače, ampak tudi na omejitev na izplačevanje največ dveh nagrad letno in omejitev odpravnin - da se izplača samo v primeru, če gredo iz podjetja.

V Telekomu so v odzivu tudi na te navedbe pojasnili, da njihova uprava ni nikoli zaprosila gospodarskega ministrstva oziroma vlade za pojasnila glede omenjenih priporočil, ampak je to storil nadzorni svet. Uprava bo kljub temu priporočila spoštovala, pri čemer pa je mnenja, da bi morale biti nagrade in plače odvisne od uspešnosti družbe.

Časnik Finance pa v današnji izdaji na podlagi neuradnih informacij razkriva imena najverjetnejših novih nadzornikov Telekoma. Naslednja štiri leta naj bi Telekom nadzirali Bogdan Topič, nekdanji direktor Srda, zdaj v Gorenje Projektu in Sintesiu, predavatelj na ljubljanski ekonomski fakulteti Marko Hočevar (predlaga ga Kad), nekdanji državni sekretar za informacijsko tehnologijo Tomaž Kalin, Jaro Berce s fakultete za družbene vede v Ljubljani, ki ga je izbral Sod, Ciril Kafol, direktor zavoda za kakovost storitev in komunikacij, in Tomaž Berginc iz Etija Izlake.

V torek so se s predlogom novih članov nadzornega sveta Telekoma seznanili člani komisije vlade za administrativne zadeve in imenovanja, v četrtek pa bo imena potrjevala še vlada. To po pisanju časnika pomeni, da se lahko do objave sklica skupščine - do tega naj bi prišlo predvidoma v petek -, v katerem bodo navedeni vsi člani nadzornega sveta, zgodi še kakšna sprememba. Enako velja za samo skupščino, ki bo v drugi polovici aprila, saj imajo lastniki možnost vlaganja nasprotnih predlogov.