V zadnji vladi, ki jo je vodil Janez Drnovšek, tako beležimo le odkupa BTC in zdaj že nekdanjega Gospodarskega vestnika, res pa je bilo, da so se takrat že začele resne priprave na odkup Autocommercea.

V času Janševe vlade so menedžerji med drugim odkupili družbo iz prve borzne kotacije (Merkur), dve iz standardne kotacije (Istrabenz in Pivovarna Laško), domala vsa domača gradbena podjetja (SCT, Primorje, Vegrad, CMC), pomembne igralce v prehrambni panogi (MIP, Perutnina Ptuj, Jata Emona), finančne družbe (Medaljon, Pom-Invest) in več pomembnih družb: Prevent, Viator $amp; Vektor, Perutnino Ptuj, Lip Bled, Impol, CPL itd.

Četudi je premier v soočenju v svoj bran navedel, da je "do vseh ključnih parkiranj v več podjetjih, Perutnini Ptuj, SCT in Merkurju", prišlo še pred njegovim prihodom na oblast, to ne spremeni dejstva, da so bili ključni koraki za večino MBO storjeni krepko v času Janševega mandata. Kad in Sod sta tako menedžerjem, ki so jim s posojili pomagale tudi državne banke, prodala pomembne lastniške deleže v Iskri, Primorju, Jata Emoni, Pivovarni Laško, Impolu itd.

Tudi drugi del premierjeve trditve drži le delno. Še konec leta 2005 so državne družbe (Kad, Banka Celje in Abanka) skupaj s tedaj še prijateljsko Pivovarno Laško obvladovale kontrolni delež v Perutnini Ptuj. Če je Kad ključni delež v SCT menedžerjem na čelu z Ivanom Zidarjem prodal jeseni 2004, pa so njihovi kolegi v Merkurju do odločilnega vpliva v družbi prišli šele po tistem, ko sta jim delnice prek Engrotuša konec leta 2006 prodala oba paradržavna sklada. Pred tem sta namreč Kad in Sod v navezi s KD Group uspešno blokirala dokapitalizacijo družbe, ki jo vodi Bine Kordež.

Če je - gledano za nazaj - prav slednji preprečil, da tudi Merkur danes ni vključen v pivovarsko-trgovsko-časopisni imperij Boška Šrota (na dražbi, pred katero sta Kad in Sod večkrat spremenila pogoje sodelovanja, je namreč sodeloval tudi Mercator), je Sod v popolnem nasprotju z današnjo "protitajkunsko" vladno politiko ravnal tudi v začetku leta 2006. Takrat je z Infond Holdingom zamenjal delež v Pivovarni Laško za delnice Impola. Medtem ko je bil omenjeni delež pivovarne po nedavni prevzemni ceni vreden slabih 54 milijonov evrov, je Sod pri lanski prodaji deleža v Impolu iztržil petkrat manjši znesek. Posledično je v lastništvo Pivovarne Laško "zaklenil" še Kad, ki je s sedmimi odstotki delnic ostal brez vpliva v Šrotovi družbi.

primoz.cirman@dnevnik.si