V nasprotnem primeru zakon o gospodarskih družbah določa, da lahko mali delničarji izpodbijajo skupščinski sklep na sodišču. "Neizplačilo dividend je mogoče le v izjemno redkih primerih, če družba dokaže, da je takšen korak za dobro gospodarjenje nujno," opozarja Kocbek. Dodaja, da je to neizplačilo dividend težko utemeljiti, na primer niti investicijski načrti ne morejo biti razlog za to.

Ko smo na zakonsko določbo, da mora družba ob pozitivnem poslovanju svojim delničarjem izplačati dividende, opozorili predsednika nadzornega sveta Igorja Bavčarja, ki je tudi predsednik uprave Istrabenza, je odgovoril: "Nadzorni svet in uprava Droge Kolinske sta ocenila, da je glede na trenutne okoliščine primerno, da družba ne izplačuje dividend. Seveda pa dopuščamo možnost, da bodo delničarji drugačnega mnenja." Kakšne so te "trenutne okoliščine", ki naj ne bi dopuščale izplačila dividend, ni pojasnil, dejstvo pa je, da je Droga Kolinska v lanskem letu dosegla rekordni dobiček.

Istrabenz je v pred kratkim objavljeni prevzemni ponudbi uspel svoj delež povečati na 94 odstotkov, na skorajšnji skupščini pa bodo med drugim odločali o iztisnitvi malih delničarjev. Zato lahko sklepamo, da največji lastnik dobička ne želi deliti s preostalimi malimi delničarji in si ga namerava izplačati v prihodnjih letih, ko malih delničarjev v lastniški strukturi ne bo več.

sebastjan.morozov@dnevnik.si