Kot je na današnji novinarski konferenci v Lenartu pojasnil direktor podjetja Mitja Hauser, je bilo podjetje doslej v kar 92 odstotkih poslov odvisnih od Daimlerja, njihov največji kupec pa jih je v začetku avgusta dobesedno čez noč obvestil o prekinitvi sodelovanja. Posle je medtem že selil na Češko, kjer jih je po informacijah Hauserja prevzel ameriški partner Johnson Controls, ki ima svoje podjetje tudi v Slovenj Gradcu.

Po besedah prvega moža lenarškega podjetja, je do nenadne prekinitve pogodbe prišlo potem, ko so nemškemu partnerju predlagali, da bi okoli četrtino nedobičkonosne proizvodnje avtomobilskih sedežev iz blaga preselili v katero od držav, ki imajo cenejšo delovno silo - bodisi na Madžarsko, v Romunijo ali v Bosno in Hercegovino.

A kot je dejal, je Daimler pri tem igral zahrbtno igro in hkrati s pogajanji ter kljub podpisani pogodbi za naslednja tri leta z njimi iskal cenejše dobavitelje.

Na takšno izgubo niso bili pripravljeni

»Tako izgubo poslov čez noč, praktično s petka na ponedeljek, glede na to, da na kaj takega nismo bili pripravljeni, je težko na hitro nadomestiti,« je dejal Hauser in dodal, da trenutno za nemškega partnerja zaključujejo nekaj naročil, za katera še imajo dogovor z njimi.

Trenutno tako obratujejo s 75-odstotnimi zmogljivostmi, ostali zaposleni za zdaj koristijo dopust, a imajo dela le še za dva tedna, potem pa jih bo večina od trenutno 520 morala na čakanje.

Čeprav Daimler še vedno ni v celoti odpisan, še posebej po informacijah Hauserja, da že imajo nekaj težav z novim dobaviteljem, pa zdaj z dosedanjim največjim partnerjem pogajanja potekajo v glavnem preko odvetnikov. V Lenartu želijo na pristojnem nemškem sodišču najprej doseči, da bi Daimler spoštoval obveznosti glede že naročenih količin, ki segajo največ do marca naslednje leto, prav tako pa bodo po sodni poti zahtevali tudi spoštovanje že sklenjene triletne pogodbe.

Obstaja možnost dialoga

Hauser še vedno meni, da obstajajo možnosti za vzpostavitev dialoga, kar bi pomenilo vsaj nadaljevanje dela proizvodnje za omenjenega naročnika in ohranitev okoli 130 do 150 delovnih mest, v primeru najbolj črnega scenarija pa bi jim trenutno ostal le en večji projekt, za katerega bodo potrebovali vsega 50 do 60 ljudi.

Če bi jim v nekaj mesecih uspelo preseliti v Lenart del proizvodnje znotraj katerega od Preventovih podjetij po svetu, pa bi si delo lahko obetalo okoli 80 do 90 zaposlenih.

Vse ostale zaposlene, pretežno šivilje, bodo morali vključiti v program odpuščanja, Hauser pa je zagotovil, da bodo pri tem spoštovali vse z zakonom predpisane obveznosti, vključno s trimesečnim odpovednim rokom, za katerega bodo prejemali plače ne glede na to, ali bodo delali ali pa bodo na čakanju. Ker želijo v prihodnost gledati strateško, načrtujejo iskanje novih bolj dobičkonosnih poslov, ki pa ne bodo vezani zgolj na šivanje avtomobilskih prevlek.