Glede na cene s sivega trga je naša največja banka vredna le še več kot pol milijarde evrov, julija lani pa je njena vrednost, sodeč po dokapitalizacijski ceni 334 evrov za delnico, znašala skoraj tri milijarde evrov. To pomeni, da se v bilancah investitorjev, ki so sodelovali pri lanski 300-milijonski dokapitalizaciji, skriva že okoli 250 milijonov evrov izgub. Največ delnic so poleg Republike Slovenije in paradržavnih skladov vplačali Zavarovalnica Triglav, Geoplin, Eles, Telekom Slovenije, Savske elektrarne Ljubljana, Dravske elektrarne Maribor, Petrol, nekateri elektrodistributerji...

Vendar tem investitorjem kljub padcu cene delnice ni treba oblikovati slabitev naložb, saj lahko delnice NLB vrednotijo po nakupnih cenah, dokler se banka ne uvrsti na borzo. To se očitno še ne bo zgodilo kmalu, čeprav ima NLB skoraj 2000 malih delničarjev. "Za zdaj uvrstitev delnic NLB na organizirani trg ni predvidena," so bili kratki v banki, ko smo jih spraševali, zakaj še niso začeli aktivnosti za uvrstitev na borzo. Spomnimo, da je vlada Janeza Janše že maja lani sprejela sklep, da mora uprava NLB začeti postopke za uvrstitev delnic na Ljubljansko borzo, nadzorni svet banke pa je junija lani podprl nadaljevanje priprav za uvrstitev delnic na organizirani trg.

Poznavalci razmer opozarjajo, da so delnice NLB uporabljene kot zavarovanje za več sto milijonov evrov posojil. To pomeni, da bi morali številni investitorji po uvrstitvi delnic NLB na organizirani trg bankam predložiti dodatna zavarovanja, kar bi za marsikaterega predstavljajo pogubljajoče finančno breme.

matjaz.polanic@dnevnik.si