Kot lahko vidite, smo se kljub številnim različnim predlogom oziroma imenom, ki ste nam jih poslali, odločili za le sedem nominirancev, ljudi, ki posebej izstopajo. Sedem veličastnih, bi lahko rekli v šali. To je prva letošnja novost, druga pa je, da izjemoma nominiramo, če tako zapišemo, skupino ljudi. Slovenske gasilke in gasilce.

Obrambna sila, ki nam jo zavida ves svet

Zakaj? Naj uporabimo kar preprosto in povsem jasno obrazložitev Terezije Obreza iz Izlak, ki je razširjeno komisijo uredništva Nedeljskega dnevnika za to odločitev prepričala kot ena mnogih s podobnim predlogom: »Za Slovenca(e) leta predlagam prav vse gasilce v Sloveniji. Zaradi njihove požrtvovalnosti, tvegajo svoja življenja, pripravljeni so ob vsakem času. Kapo dol in priklon pred njimi, med katerimi enostavno ni mogoče izdvojiti posameznika. Ker so obrambna sila, ki nam jo zavida ves svet.«

Nominiranci

V uvodu smo že našteli nominirance, sedaj le nekaj besed o njih. Slavko Avsenik je s svojo glasbo našo državo predstavil vsemu svetu. Letos praznuje 85 let in še vedno ustvarja, po njem pa se zgledujejo tisoči slovenskih in tudi tujih glasbenikov.

Valerija Bužan je specialistka klinične psihologije in direktorica Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič Draga pri Igu. Z ljudmi s posebnimi potrebami dela že trideset let, toliko kot obstaja omenjeni center. Z Drugo violino, lokalom v središču Ljubljane, in še čim je ljudem s posebnimi potrebami, ki jih imajo zaradi duševnih motenj, vrnila pravo vrednost v družbi.

Toni Čelič je 27-letni vojak iz Koroške vasi pri Novem mestu, ki se je nedavno vrnil z misije na Kosovu. Nekateri bi rekli, facebook generacija, in res ga najdete tudi tam. Novembra letos je storil le tisto, kar bi moral vsak med nami, če bi se znašel v taki situaciji. Na razmočenem terenu je avto neke voznice zdrsnil v potok Težka voda in začel toniti, Toni Čelič pa se je pognal v mrzlo vodo in rešil gospo, ki bi zagotovo utonila, če se on v tistem trenutku ne bi znašel tam.

O tem, zakaj smo nominirali vse slovenske gasilke in gasilce, smo že zapisali. Vseh 158.000 prostovoljk in prostovoljcev ter tudi vse poklicne gasilce. Enostavno, kot je zapisala naša bralka, obrambno silo, ki nam jo zavida ves svet in se je letos posebej izkazala ob poplavah in že januarja ob katastrofalnem žledu.

Tisto noč jo je videl

Drago Jančar je pisatelj, dramatik in esejist. Novembra je za roman To noč sem jo videl (Cette nuit, je l'ai vue) prejel prestižno francosko nagrado za najboljšo tujo knjigo (Prix du Meilleur livre etranger), ki jo podeljuje združenje francoskih kritikov in založnikov. Uspeh, kot ga slovenska literatura skoraj ne pomni in ga postavlja med velikane svetovne književnosti, roman pa že nekaj časa velja za zgodovinskega, ki je v resnici resničnejši od zgodovine.

Tone Partljič, pisatelj, dramatik, politik, nazadnje še kandidat za župana, ki je zaplesal, ko je izvedel, da ni bil izbran. Enostavno mož, ki ga imajo vsi radi. Človek, ki ne spreminja obraza in in s svojimi deli gradi mostove med vsemi, ki si še upajo verjeti, da je življenje lepo. Mostove gredi vsak dan. Velike in majhne. Tudi v svoji letošnji knjigi Sebastjan in most.

Doba alternativnega pogona

Andrej Pečjak je človek dobe, ki šele prihaja. Je mednarodno uveljavljeni inovator in konstruktor električnih vozil. Deluje v svojem inštitutu Metron s sedežem v Lescah. Lani je z doma predelano Dacio na ekološkem reliju v Monte Carlu premagal ameriško Teslo, najnaprednejšega proizvajalca električnih avtomobilov na svetu. Letos je v sodelovanju z novogoriško Letriko (proizvajalcem zaganjalnikov, alternatorjev in mehatronskih sistemov) z enim samim električnim polnjenjem prevozil rekordnih 726 kilometrov; od Bleda do Dubrovnika.

Glasujete lahko z glasovnico, ki jo najdete poleg tega prispevka, glasovnico v sklopu nagradne križanke in preko spleta. Zadnjo glasovnico bomo objavili v Nedeljcu z datumom 14. januar, upoštevali pa bomo le tiste, ki bodo prišle na naš naslov do ponedeljka, 19. januarja 2015, do 12. ure. Enako velja tudi za spletno glasovanje.