Dokument z naslovom "Doktrina za skupne jedrske operacije" je Pentagon oblikoval že 15. marca, in sicer da bi "dopolnili sedanje ukrepe v hitro spreminjajočem se svetu po 11. septembru 2001", je povedal neimenovani predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva. Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld za zdaj dokumenta še ni podpisal, naj bi pa o njem "resno razmišljal", je še povedal omenjeni vir.

Osnutek naj bi še vedno vseboval določilo, da lahko uporabo jedrskega orožja odobri samo predsednik osebno, vendar pa je Pentagon po tudi pozival poveljnike regionalnih poveljstev, naj pripravijo podrobne načrte za morebitno uporabo jedrskega orožja na območjih, ki jih pokrivajo njihova poveljstva. Prav tako naj bi poveljniki izoblikovali različne scenarije dogodkov, po katerih bi bilo upravičeno zahtevati predsednikovo odobritev za preventivni jedrski napad. Med tovrstnimi razlogi bi tako bili tudi že, če sovražnik načrtuje uporabo orožja za množično uničevanje proti ZDA ali njenim zaveznikom oziroma proti civilistom.

Preventivni jedrski napad bi bil lahko namenjen tudi za uničenje sovražnikovega arzenala biološkega orožja, če ne bi bilo druge možnosti, da se zaloge tovrstnega orožja uniči s konvencionalnim orožjem in če sovražnik grozi, da bo to orožje uporabil. Hkrati pa bi jedrsko orožje lahko uporabili tudi za uničevanje globokih, močno utrjenih bunkerjev, v katerih bi bilo shranjeno kemično ali biološko orožje oziroma iz katerih bi lahko sovražnik vodil kemični, biološki ali jedrski napad, še navaja omenjeni dokument.

Uporaba jedrskega orožja bi po novi doktrini bila sicer možna tudi v primerih, če sovražnik nima orožja za množično uničevanje. Šlo naj bi za primere boja proti sovražniku z izjemno velikim arzenalom konvencionalnega orožja, da bi s tem zagotovili hiter konec vojne pod pogoji ZDA, oziroma celo zgolj zato, da bi "zagotovili uspeh ameriških in večnacionalnih operacij".

V luči "vojne proti terorizmu" pa omenjeni osnutek nove obrambne doktrine še posebej izpostavlja, da bi se vsak poskus sovražne sile, da omogoči dostop do orožij za množično uničevanje različnim skrajnim skupinam, ki bi lahko zadale uničujoč udarec ZDA, zelo verjetno lahko končal z jedrskim odgovorom ZDA proti krivcu. Zato lahko poveljniki regionalnih poveljstev ameriške vojske od ameriške predsednika zahtevajo jedrski odgovor tudi kot odgovor proti "posredniku orožja za množično uničevanje, ki je bilo uporabljeno proti ameriškim in mednarodnim silam ali proti civilnemu prebivalstvu," je še zapisano v osnutku.