Polzela d.d. tudi po 85. letih delovanja, še vedno predstavlja biser nacionalne tekstilne industrije.

Še vedno nudimo izjemno kakovost tkanih izdelkov za ugodje, dobro počutje in zaščito telesa, izjemno poznano blagovno znamko in serijo mednarodnih nabavnih in prodajnih kanalov. Vse to je neprecenljivi kapital, za katerega se borimo s skrajnimi močmi in na ta način premagujemo ovire, ki jih je pred nas postavila splošna in finančna recesija. Naše deležnike smo v glavnem prepričali v racionalnost sodelovanja s Polzelo, z zaposlenimi pa izgradili pripadnost podjetju od katerega je odvisno njihovo življenje in življenje njihovih družin.

Sanacijski procesi so v zadnjih dveh letih bili trdi, učinkoviti in ciljno usmerjeni. Zato so pritegnili deležnike, ki v njem vidijo smiselnost nadaljevanja tekstilne dejavnosti Polzele. Vključno z bankami, ki so pokazale pripravljenost sodelovanja do obdobja, ko se bo kateri od naših strateških kupcev ali potencialnih finančnih vlagateljev odločil za znaten lastniški vstop v družbo, s ciljem nadaljevanja njene proizvodnje. Tudi država Slovenija je ugotovila, da smo neto plačnik davka na dodano vrednost, da poleg plač, za dajatve nakazujemo še za več kot 4 milijone evrov vsako leto v proračun, pa tudi da bi v primeru prenehanja poslovanja morala samo za nadomestila z Zavoda za zaposlovanje plačati poltretji milijon evrov. Kolateralna škoda bi tako že brez upoštevanja vrednosti blagovne znamke in materialnega premoženja družbe, bila ogromna.

To je tudi vodilo Ministrstvo za gospodarstvo in tehnološki razvoj, da je že novembra na podlagi ZPRPGDT odobrila državno pomoč za čas prestrukturiranja Polzele v višini milijon evrov. Odločitev je potrdila tudi Strokovna komisija za dodeljevanje pomoči gospodarskim družbam v težavah, zatem pa se je vse ustavilo.

Tudi banke, ki so močno vpete v naše poslovanje in so ves čas naklonjene nadaljevanju tekstilne industrije na Polzeli (Probanka pa je celo med našimi velikimi lastniki), pa so prav te dni pričele rubiti sredstva na naših poslovnih računih. Ker se je sprostitev odobrene pomoči ustavila na Ministrstvu za finance, je družba Polzela d.d. zapadla v blokade, ki negativno vplivajo na sanacijski proces. Nerazumljivo administrativno zavlačevanje operativnih in sprejetih odločitev, pa zmanjšuje ugled celotne države Slovenije.

V nadzornem svetu in upravi Polzele smo storili vse, da v težkih pogojih gospodarjenja ohranimo poslovanje in tradicijo, ki jo imamo. S trdimi in odločnimi ukrepi smo v preteklih dveh letih podvzeli mnoge sanacijske učinke, od odprodaje dela nepotrebnega premoženja, prezaposlitve dela sodelavcev, ki niso bili kos sodobnih proizvodnim in tržnim zahtevam, do okrepitve blagovne znamke. Sedaj pa smo v precepu med strateško izvedljivimi sanacijskimi ukrepi in operativnim krčem na poslovnem področju, ki ga blokirani poslovni računi še potencirajo. Samo sprostitev odobrene pomoči na MF v tem tednu in takoj zatem še na vladi, predstavlja trajnostno rešitev sanacijskih procesov za Polzelo. Če povemo, da gre za ure, ki so odločilne, da se tkalski stroji ne ustavijo, smo dovolj zgovorni. Za vse javnosti in za potencialne strateške partnerje, ki jih kakor tudi vsi vemo lahko zanima samo tovrstno delujoče podjetje.

Predsednica nadzornega sveta Branka Neffat l.r.

Predsednica uprave Karmen Dvorjak