Zato ste jih kaznovali in se jim maščevali. Niste prišli na volitve in niste dali svojega glasu, zdaj pa se počutite močni, ker ste s tem zgubam pokazali, da ste močnejši, pa niste, čeprav ste vi tisti, ki ste največ izgubili. Zmotno uživate v svojem zmagoslavju, a ste se zmotili in naredili hudo napako. Prezrli ste, da ste močno orožje napačno uporabili, dobesedno ste zbežali in niste glasovali.

Kot bi rekli naši politiki, niste ravnali državotvorno, dodal bi še, da niste ravnali domoljubno. Pozabili ste, da so volitve najmočnejše orodje demokracije, ko mu pristopimo odgovorno. S tem, da glasujemo, dajemo usmeritve, v kateri smeri želimo, da se razvija evropska skupnost in naša država, v kakšnih pogojih bomo živeli mi in rasli naši otroci, vnuki...

Lahko si mislimo o evropski skupnosti, kar hočemo, za zdaj je tudi naša skupnost in po svojih možnostih vplivajmo na to, kako bomo v njej živeli. To, da je na volitve prišlo tako malo državljanov, je žalostno in skrajno neodgovorno in je manjšina odločila o večini oziroma dvajset odstotkov državljanov je odločilo o ostalih osemdesetih. Smo res tako neodgovorni? Sprašujem se, kaj je počelo sto dvajset tisoč nezaposlenih, pol milijona upokojencev, kaj so počeli študentje, prejemniki številnih socialnih transferjev, vsi tisti, ki so na tak ali drugačen način bili prizadeti z različnimi ukrepi vlad?

Ne gre samo za pravico. Kot državljani imamo tudi odgovornosti. Tokrat ne razpravljam o (ne)primernosti izvoljenih predstavnikov v evropski parlament. Legalno so izvoljeni. Ali so pravi, bo pokazal čas. Nekateri ponovno izvoljeni, vsaj mene, s svojim dosedanjim delom niso prepričali o uspešnosti svojega dela.

Zato bi kazalo sprejeti zakon o obvezni udeležbi na volitvah, referendumih, da se ne bi spet dogajalo kot do zdaj. Upam, da nas bodo zdajšnje volitve spametovale in da bomo na državnozborske in lokalne volitve prihajali v čim večjem številu. Zadeve so preresne, da bi se obnašali tako, kot smo se pri volitvah za evropski parlament.

Remzo Skenderović, Ljubljana