Izračuni za prihodnje leto kažejo, da bi morala prestolnica iz naslova vplačane dohodnine prejeti 15 milijonov evrov, a jih bi po predlaganih vladnih dopolnitvah državnih proračunov za 2012 in 2013 dobila le 12 milijonov. Finančni minister Janez Šušteršič je pojasnil, da so se za znižanje transferja glavnemu mestu odločili zato, ker so v zaostrenih finančnih okoliščinah vsem občinam morali znižali povprečnino oziroma sredstva, ki jih lokalne skupnosti prejmejo iz državnega proračuna.

Spomnimo, spremembe zakona o glavnem mestu, po katerih Mestna občina Ljubljana vsako leto poleg denarja, ki pripada vsaki občini, prejme še 0,73 odstotka sredstev iz vplačane dohodnine v predpreteklem letu, je konec leta 2009 sprejela takratna vlada Boruta Pahorja. Že ob sprejemanju teh sprememb so se vnele žolčne debate, da so se s tem takratne koalicijske stranke - poleg SD še Zares, LDS in DeSUS - ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću zahvalile za podporo na parlamentarnih volitvah leta 2008. »Novela zakona o glavnem mestu je zakon o poplačilu predvolilnih uslug ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću iz državnega proračuna,« je ob potrjevanju v parlamentu dejal takratni poslanec SDS Zvonko Černač.

Poslanska skupina SDS je šla tako daleč, da je dobra dva meseca po potrditvi novele zakona o glavnem mestu vložila zahtevo za oceno ustavnosti, ki pa so jo ustavni sodniki februarja letos zavrgli z obrazložitvijo, da so poslanci, ki se jim je mandat iztekel po predčasnih volitvah konec lanskega leta, izgubili sposobnost biti predlagatelji v postopku pred ustavnim sodiščem.

Na vprašanje, ali se vlada Janeza Janše z novim manevrom maščuje ljubljanskemu županu, je Šušteršič odgovoril: »Ne, seveda ne. V Ljubljani ne živi samo župan Jankovič, ampak tudi jaz, in nimam nobene želje, da bi jo kaznoval.« Nasprotno pa meni Janković, ki je na petkovem shodu stanovalcev v Gotski ulici v Ljubljani dejal, da o predlogu vlade ni uradno seznanjen, da državni proračun še ni sprejet in da je minister pač »nekaj napisal«. Če bi Ljubljani res vzeli denar, to vidi kot »maščevanje malega človeka, ki ne more dojeti, da se Ljubljana razvija«. Sicer pa je poudaril, da upa, da se vlada ne bo maščevala Ljubljani, ker njen župan vlade ne podpira.

Sicer pa se na ljubljanskem okrožnem sodišču prav v tem času zaključuje tudi sojenje v odškodninski tožbi, ki so jo proti državi leta 2008 poleg Mestne občine Ljubljana vložile še občine Trzin, Log - Dragomer in Šempeter - Vrtojba. Omenjene občine državo tožijo za vračilo denarja, ki jim je bil po njihovem mnenju krivično odvzet z leta 2007 - torej v času prve Janševe vlade - uveljavljenim zakonom o financiranju občin. Ljubljana državo toži za skoraj 56,8 milijona evrov, Trzin za 960.000 evrov, Log - Dragomer za 190.000 evrov, Šempeter - Vrtojba pa za 470.000 evrov, z obrestmi od začetka veljavnosti zakona. Kot je pojasnil župan Trzina Tone Peršak, je bila petkova obravnava na sodišču zadnja, sledila naj bi le še pisna sodba. Peršak ocenjuje, da bi jo lahko dobili v 14 dneh ali nekaj tednih.