Razprava okoli rebalansa proračuna dva meseca pred iztekom leta se je vrtela predvsem okoli dovoljene višine zadolževanja javnega podjetja Energetika Ljubljana. Opozicijske svetnike je zmotilo, da rebalans proračuna Energetiki, ki je doslej poslovala pozitivno, dovoljuje, da se zadolži do 14 milijonov evrov, dodatnih 8 milijonov pa se lahko zadolži še iz likvidnostnih razlogov. »Poslovanje Energetike nam ni jasno. Jasno pa je, da je to javno podjetje v globoki krizi in da se vse bolj zadolžuje. Kdo bo plačeval dolgove, ko bodo ugotovili, da Energetika ne more vračati teh kreditov?« se je spraševal Mirko Brnič Jager iz SDS. Svetnica NSi Mojca Kucler Dolinar pa se je spraševala, kam je šel denar Energetike od prodaje plina, ko je bil ta 30 odstotkov dražji, kot je sedaj.

»Ljubljanskemu potniškemu prometu dovoliti 14,5 milijona evrov za likvidnostno zadolževanje? Zakaj? Ob tem, da že tako dobiva subvencije. Kaj to pomeni, a jim je zmanjkalo denarja za plače? Kakšno je to poslovanje javnega podjetja?« je bil ogorčen svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek, ker rebalans letošnjega proračuna tudi javnemu podjetju Ljubljanski potniški promet dovoljuje likvidnostno zadolževanje.

Poleg rebalansa proračuna so svetniki sprejemali še osnutke proračunov za prihodnji dve leti. Svetnike je najbolj motilo, da sta proračuna znova prenapihnjena. »Zadnjih pet let nenehno opozarjamo na nerealnost načrtovanja. Ta nerealnost je problem, saj je to tudi ena glavnih točk poročila nadzornega odbora,« je opozorila svetnica SD Metka Tekavčič. Kucler-Dolinarjeva pa je pripravljalcem proračunov svetovala, naj pri pripravi predlogov obeh proračunov upoštevajo izkušnje iz priprave letošnjega drugega rebalansa. »Vsi ugotavljamo, da gre za dokaj nerealna osnutka,« je pripomnila Kucler-Dolinarjeva. Da se bodo številke v proračunih do prihodnje obravnave še spremenile, če ne zaradi drugega, že zaradi dejstva, da bo mestna občina dobila manj povprečnine, so priznali tudi pripravljalci proračunov.

Tekavčičeva je bila razočarana, da v preteklosti mestna uprava pri pripravi proračunov ni upoštevala amandmajev in predlogov svetnikov ali četrtnih skupnosti, čeprav so bili ti predlogi vredni le nekaj tisoč evrov. Zato je svetnica SD pripravljavce pozvala, naj v prihodnje v čim večji meri upoštevajo predloge občanov in predstavnikov četrtnih skupnosti. Svetnica Desus Meta Vesel Valentinčič pa je dodala, naj v roke vzamejo podatke o tem, kaj se dogaja na področju sociale in zdravstva v Ljubljani, in premislijo, ali ne bi tem področjem dajali prednost.