Upoštevati je namreč treba, da bo skoraj zagotovo potreben drugi krog volitev, kajti ankete javnega menja ne kažejo, da bi kateri od za zdaj neuradnih kandidatov lahko že v prvem krogu 11. novembra pobral več kot 50 odstotkov glasov. Prvi predračuni državne volilne komisije kažejo, da bo prvi krog predsedniških volitev stal približno 4,15 milijona evrov. V tej številki so zajeta plačila članom volilnih komisij in odborov (60 odstotkov), stroški tiskanja glasovnic in drugega volilnega gradiva (11 odstotkov), pošte (15 odstotkov) in tako naprej. Za drugi krog pa bo treba k temu prišteti še vsaj 3 milijone evrov, kajti stroški volilnih odborov in večina materialnih stroškov se v takem primeru ponovijo.

Državna volilna komisija se je v torek odločila, da bo nadomestila za člane okrajnih, volilnih komisij v volilnih enotah in državne volilne komisije znižala za 8 odstotkov. Ta varčevalni ukrep so povzeli po zakonu za uravnoteženje javnih financ, ki je plače javnih uslužbencev znižal za 8 odstotkov. Znižanje pa ne velja za člane volilnih odborov na voliščih.

Tako bodo predsedniki teh volilnih odborov in njihovi namestniki za svoje delo na volilni dan dobili po 52 evrov, člani odborov pa po 45 evrov (tri dnevnice). In enak znesek tudi za drugi krog, če bo potekal. Za "vodo, sok, kavo, slano ali drobno pecivo in sendviče" lahko vsak odbor porabi 5,6 evra. Člani 88 okrajnih volilnih komisij bodo po novem za svoje delo dobili 3790 evrov. Kako si bodo ta denar razdelili, je njihova stvar, če se ne bodo dogovorili, bosta predsednik in namestnik dobila po 1012, člani in njihovi namestniki pa po 294 evrov. Nekoliko manjše so številke za osem volilnih komisij volilnih enot. Vsaki pripada skupno 3496 evrov oziroma predsedniku in namestniku po 920 in članom po 276 evrov. Predsedniku in namestniku državne volilne komisije v mesecih od avgusta do decembra pripada nagrada v višini ene četrtine plače predsednika ustavnega sodišča. Tokrat znižana za 8 odstotkov ta znese nekaj manj kot 1500 evrov za vsak mesec. Za člane državne volilne komisije znaša manj, to je približno 1000 evrov.

To še niso vsi stroški za ljudi, ki bodo izvedli volitve. Tu so še tajniki okrajnih volilnih komisij, ki bodo dobili po 1012 evrov, njihovi namestniki 782 evrov, računovodje na tej okrajni ravni 368 in računalničarji z enako nagrado. Na ravni volilnih enot bodo tajniki komisij dobili 920, namestniki 711, računovodje in računalničarji pa po 368 evrov.