Na Dalmatinovi cesti 8 Ljubljančani že dolgo gledajo gradbišče, na katerem že več kot leto dni ni bilo delavca. Projektna družba Hiša 8 je ob vseh zapletih, ki so spremljali gradnjo, zgradila le tri kletne in pritlično etažo, nato pa je šla po zahtevi Hypo Alpe Adria Banke aprila letos v stečaj. Poslovne prostore in nadstandardna stanovanja, ki jih je obljubljala Hiša 8, bo tako moral dokončati novi vlagatelj, ki bo kupil celoten projekt. Stečajni upravitelj Boštjan Repnik je ocenil, da bo projekt Dalmatinka, ki je edino premoženje družbe, prodal do predvidoma junija prihodnje leto, a tudi ta rok se lahko še podaljša.

V nevarnosti tudi mimoidoči

Stečajni upravitelj je v svojem rednem poročilu o stečajnem postopku Hiše 8 zapisal, da je gradbišče v slabem stanju. Ugotovil je, da bi ga bilo treba obnoviti, ne samo zaradi varovanja premoženja, temveč tudi zaradi varnosti mimoidočih. Repnik je nadalje pojasnil, da se gradbena ograja, ki je postavljena na pločniku, poseda in nagiba na cestišče. Opozoril je še, da v objekt odteka voda. Zaradi težav na gradbišču bo Repnik pridobil mnenje strokovnjaka gradbene stroke in predračune, na podlagi katerih bo sodišču predlagal, naj odobri obnovo gradbišča, je razbrati iz poročila stečajnega upravitelja. Poleg tega Repnik čaka še na novo cenitev nedokončanega objekta, ki naj bi bil po prvi cenitvi vreden 11,1 milijona evra.

Ker je Hiša 8 zaradi gradbišča zaprla del pločnika, je Mestna občina Ljubljana družbi zaračunavala uporabnino. Hiša 8 je v začetku letošnjega leta občino zaprosila, naj ji zaporo pločnika podaljša, vendar pogodbe za plačilo uporabnine niso podpisali. Občina je zato Repnika pozvala, naj uredi status zapore, saj mora vlagatelj v skladu z mestnim odlokom o posebni in podrejeni rabi površin v primeru takšnih zapor plačati uporabnino. Na mestnem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so še pojasnili, da so stečajnega upravitelja opozorili na deformacije na vozišču in ga pozvali, naj uredi gradbeno ograjo. Povedali so še, da bo moral ali stečajni upravitelj ali novi vlagatelj obnoviti tako cesto kot pločnik, še pred tem pa bo moral urediti tudi komunalne priključke.

Dolžni tudi Vodovodu-Kanalizaciji

Čeprav je stečajni upravitelj v začetku septembra objavil osnovni seznam terjatev, ki znašajo približno 14 milijonov evrov, so na oddelku za gospodarske dejavnosti povedali, da občina terjatve v stečajnem postopku zoper Hišo 8 še ni prijavila. Terjatev pa je prijavilo javno podjetje Vodovod-Kanalizacija, ki upa na poplačilo približno 100.000 evrov. Direktor družbe Krištof Mlakar je pojasnil, da ta terjatev izvira izpred nekaj let, ko je Vodovod-Kanalizacija sklenil urediti odvodnjavanje za stavbe v okolici Dalmatinke. Pojasnil je, da je vlagatelj zabetoniral cevi, zaradi česar so imele bližnje stavbe neprestane težave z odvodnjavanjem. »Nismo se mogli delati neumne, zato smo posredovali in uredili situacijo, pri čemer smo od vlagatelja zahtevali hipoteko kot zagotovilo, da nam ta dela poplača,« je povedal Mlakar. Dodal je, da je Dalmatinka projekt, ki je veliko vreden, zato pričakuje, da bo javno podjetje v stečajnem postopku vsaj deloma, če ne v celoti poplačano.

Ob tem velja omeniti, da uvedba stečajnega postopka ni šla gladko. Lastnika Hiše 8, družba Mega in Stanko Božičnik, sta se nad sklep o stečajnem postopku pritožila, ker po njunem prepričanju Hiša 8 ni bila trajneje nelikvidna niti prezadolžena. Višjemu sodišču sta predložila predpogodbe in pogodbe za prodajo vseh enajst poslovnih prostorov in osmih od trinajstih stanovanj. A višje sodišče argumentom lastnikov ni verjelo, saj je presodilo, da nista uspešno dokazala, da je Hiša 8 solventna.