Ljubljana.Na sojenju v stranski zgodbi razvpite afere Bulmastifi, v kateri tožilka Dragica Kotnik ljubljanskima policistoma Dušanu Mikolčeviču in Alešu Conradiju očita nevestno delo, med drugim naj bi onemogočila preiskavo mučenja živali, so včeraj zaslišali tudi preiskovalnega sodnika Francija Rupreta. Ko so policisti odkrili, da so bulmastifi do smrti raztrgali dr. Saša Baričeviča, so o tem obvestili Rupreta, ki pa se ogleda v ljubljanski Oražnovi ulici ni udeležil. Kotnikova je včeraj med zaslišanjem preiskovalnega sodnika poskušala na vsak način dokazati, da na kraj dogajanja ni prišel zato, ker mu policisti niso dali pravih podatkov o tem, kaj se je zgodilo, oziroma so bili ti pomanjkljivi. A ji to nekako ni uspelo.

Po Rupretovih besedah so mu policisti po telefonu razložili, da so psi pogrizli lastnika in da je podlegel poškodbam. Ker ni bilo nobene osnove za sum, da je šlo za kaznivo dejanje, se za odhod na teren ni odločil in je za ogled pooblastil policijo. Posvetoval se je tudi z dežurno tožilko Katarino Bergant in ona se je s tem strinjala. Pozneje je še dvakrat klical na policijo in spraševal o morebitnih novih informacijah, a še vedno ni nič kazalo na kaznivo dejanje, je pričal Rupret.

Psi ne morejo biti kazensko odgovorni...

Kotnikova ga je nato kar nekajkrat vprašala, ali so ga policisti seznanili, da so našli umetni penis, telefon in očala, ter ali so ga obvestili o sumljivih krvnih madežih in neki osebi, ki naj bi na hitro odpeljala s kraja tragedije (mimogrede, kapljice krvi sta za seboj, kot vse kaže, pustila policista Nino Popadič in Jure Šuštaršič, ki sta se tam opraskala, o fantomski osebi, ki naj bi s črnim terencem oddivjala stran, pa govori samo ena tožilska priča). Rupret je razložil, da se tega ne spominja, je pa običajno, da ga policisti s terena obveščajo bolj na grobo, brez podrobnosti. Na vprašanje, ali bi se v primeru suma, da je šlo za mučenje živali, odpravil na ogled, je odvrnil, da najverjetneje ne. Osumljenec je bil pač mrtev, njegova smrt pa je bila posledica ugrizov psov, ki ne morejo biti kazensko odgovorni.

»Ampak če obstaja sum umora...« je nato začela Kotnikova in naletela na odločen protest zagovornikov dr. Blaža Kovačiča Mlinarja in Gorazda Fišerja ter tudi sodnice Metke Popivoda, češ da vprašanja o umoru v ta kontekst pač ne sodijo. Kotnikova je vztrajala, da bi bilo treba raziskati, zakaj so psi podivjali in napadli svojega lastnika, ter da v zvezi s tem po njenem mnenju obstaja sum, da je šlo za umor. V tej smeri je nadaljevala tudi z zaslišanjem Rupreta, ki pa kljub njenemu vztrajanju v zbranih podatkih še vedno ni videl nobene osnove za takšen sum. A tožilka še ni odnehala, tako da ji je Kovačič Mlinar na koncu navrgel, naj že neha mučiti pričo.

Šokiral ga je pogled na nesrečneža

Zaslišali so tudi dva od policistov, ki so med prvimi prihiteli v Oražnovo ulico. Tako Jure Šuštaršič kot Sonja Kovačec sta odločno zanikala, da bi jim med vožnjo nasproti pribrzel kakšen sumljiv avto ali da bi na kraju tragedije opazila kaj nenavadnega. Po besedah Sonje Kovačec jih je pričakal Baričevičev stric. Prestrašen je povedal, da so tam trije psi in da nečaka trgajo. »Spominjam se, da je ležal na tleh, okrog je bila luža krvi in poteptano meso,« je povedala Sonja Kovačec. Tudi Šuštaršič je dejal, da ga je šokiral pogled na nesrečneža, ki je bil takrat še živ. Ko so ga zaradi varnosti prestavljali v garažo, sta jih dva policista ščitila z orožjem. Sam psov ni videl, je pa kolega Nino Popadič, s katerim sta bila skupaj v patrulji, enega od njih ustrelil. Šuštaršič je tudi potrdil, da se je na kraju tragedije opraskal. Sploh ni opazil, kdaj, tega se je zavedel šele, ko je začutil, da je njegova roka postala vlažna zaradi krvi.

Sojenje se bo nadaljevalo v začetku januarja, ko bodo zaslišali še nekaj prič, med njimi tudi Katarino Bergant.