Nekdanjega direktorja Infond Holdinga Matjaža Rutarja so obsodili na dve leti in šest mesecev zapora. Pravna oseba Atka-Prima je odgovorna za zlorabo položaja, zato mora plačati denarno kazen v višini 50.000 evrov. Sodišče pa je oprostilo nekdanjo Šrotovo svetovalko Vesno Rosenfeld. Sodba še ni pravnomočna, saj se stranke v postopku nanjo lahko pritožijo na višje sodišče.

Šrot je kot prvi mož Pivovarne Laško in predsednik nadzornih svetov Pivovarne Union in Radenske v letih 2008 in 2009 izpeljal menedžerski prevzem Pivovarne Laško. Pozneje so družbe znotraj skupine, domnevno po njegovih navodilih, sklepale posojilne pogodbe s Šrotom povezanima družbama Infond Holding in Center Naložbe, vendar posojila nikoli niso bila poplačana v celoti. Ta sredstva naj bi se namenila za poplačilo prevzema pivovarne.

Financiranje nastalih obveznosti

»Obdolžencev se kazensko ne preganja zaradi menedžerskega prevzema, temveč zaradi tega, kako so po prevzemu s pomočjo finančnih sredstev prevzetih družb financirali nastale obveznosti,« je v torkovem zaključnem govoru poudaril Kozina.

Rutar je, kot je navajala obtožnica, Šrotu dal na razpolago družbo Infond Holding za zlorabo položaja, podpisal pa je tudi vse posojilne pogodbe, medtem ko naj bi Rosenfeldova prenašala Šrotova navodila vodilnim v skupini. Obtoženi in zagovorniki so v torek senatu predlagali, da zanje izreče oprostilno sodbo.

Za nekdanjo Šrotovo svetovalko Vesno Rosenfeld in nekdanjega direktorja Infond Holdinga Matjaža Rutarja je Kozina zaradi pomoči pri zlorabi položaja predlagal dve leti in pol zaporne kazni.

Tožilec se v zadevi Šrot ne bo pritožil na sodbo

Tožilec Jože Kozina se na sodbo ne bo pritožil. Kot je dejal, je namen sodbe dosežen, prepričan pa je, da bo sodba deležna izpodbijanja kot malokatera doslej.

»Razumem sporočilo te sodbe, da v Sloveniji živi še dva milijona ljudi, ki bi radi živeli od sadu svojega dela, ne pa pokrivali luknje moralnega hazarda posameznikov,« je po izreku sodbe novinarjem dejal Kozina.

Prepričan je, da bo ob »vrhunskem vodenju postopka zapisana vrhunska sodba, ki pa bo tarča teženj, da bi jo spodkopali. Ne samo obsojeni, tudi tisti, ki zdaj vedo, da se na tak način ne da prevzeti gospodarskih družb,« je poudaril Kozina in v zadevi pohvalil delo policije, finančnega izvedenca, odvetnika Pivovarne Laško Valterja Bogataja in sodnico.

Po mnenju Kozine je sicer Šrota pri njegovih dejanjih spodbujala tudi politika, saj je veljal za ikono nacionalnega interesa. »Strinjam se, da je tudi politika kriva, zato je dobil Šrot sorazmerno nizko kazen,« je zatrdil tožilec in dodal: »Dejstvo je, da so vsi drugi zatajili in zdaj kazenska pravda rešuje situacijo, ki bi jo lahko drugi prej preprečili.«

S sodbo zadovoljen tudi odvetnik Pivovarne Laško

S sodbo je sicer zadovoljen odvetnik Pivovarne Laško Valter Bogataj. »Sodba zgolj potrjuje, da so bile vse naše navedbe, tudi v odškodninskih postopkih, v celoti utemeljene. Kar se premoženjsko pravnih zahtevkov tiče, pa moramo počakati na pravnomočnost sodbe, nato se bomo odločali o nadaljnjih korakih,« je dejal Bogataj.

Ocenil je, da obstajajo realne možnosti, da se škoda, ki je bila storjena Pivovarni Laško, v civilno-pravnih postopkih povrne. »V civilno-pravnih postopkih imamo začasne odredbe, imamo zavarovanje, tako da bo del škode zagotovo povrnjen,« je zatrdil. Ni pa želel napovedovati, kolikšen del škode bo povrnjen; dejal je le, da gre za precejšen del.

Najprej v višave, nato v blato

Šrotov zagovornik Blaž Kovačič Mlinar pravi, da je sodnica Vladislava Lunder zelo plastično povedala, da je v prejšnjem obdobju sistem podpiral način menedžerskih prevzemov, kot je bil izveden v tej zadevi. V poznejšem obdobju pa se je ta politika popolnoma spremenila. Kot je dejal, gre zdaj zgolj za državno represijo nad istim posameznikom, ki ga je nekoč isti sistem poslal med višave, »sedaj pa se ga je vrglo v blato in so zoper njega možna vsa sredstva«. To po njegovem mnenju kaže zgolj na brutalnost našega kazenskopravnega sistema.

A, kot se je izrazil v boksarskem žargonu, »je to zgolj prva runda«. V primeru Istrabenz, ki je že pravnomočen, so vložili zahtevo za varstvo zakonitosti, je še povedal.

Zakonita zastopnica družbe Atka-Prima Anica Aužner Šrot je za STA po izreku kazni dejala, da družba Atka-Prima v poslih ni imela nobene premoženjske koristi. Zagovornik družbe Marko Bošnjak pa je za STA napovedal pritožbo na sodbo.