Policisti so med akcijo ozaveščali voznike in voznice o nevarnosti uporabe mobilnega telefona med vožnjo, s čimer so želeli vplivati na to, da bi v prihodnje za volanom telefoniralo čim manj ljudi. Ob tem so voznike opozarjali, da je še bolj kot telefoniranje med vožnjo nevarno brskanje po telefonu ter prebiranje in pisanje sms sporočil. »Če telefonirate medtem ko vozite, slabše zaznavate okolico in dogajanja v prometu, počasneje se odzivate na prometno signalizacijo, zavorni čas in pot pa se bistveno podaljšata. Vse to poveča tveganje za nastanek prometnih nesreč, tudi tistih najhujših,« so ob zaključku akcije poudarili na policiji.

Opozorilom policije pritrjujejo tudi mnoge raziskave s tega področja, ki kažejo, da je nevarno vsakršno telefoniranje med vožnjo, tako običajno kot prostoročno, saj se na ta način preusmerja pozornost z vožnje, kar je lahko moteče in nevarno. »Med pogovorom voznik ne spremlja dogajanja na cesti, kar je eden bistvenih elementov varne vožnje. Nikoli namreč ne veš, kaj te na cesti čaka naslednji trenutek, zato je pomembno v celoti posvetiti pozornost razmeram na cesti, česar med telefoniranjem seveda ne moremo,« je v zvezi s tem že pred časom za Dnevnik pojasnil psiholog dr. Marko Polič z ljubljanske filozofske fakultete.

Kljub vsem opozorilom se po podatkih agencije za varnost prometa uporaba mobilnih telefonov med vožnjo povečuje, lani se je denimo v primerjavi z letom poprej povečala za sedem odstotkov, od leta 2007 pa za kar 255 odstotkov. Poleg tega so policisti lani zabeležili skoraj 19.500 kršitev, povezanih z uporabo mobilnega telefona med vožnjo. sb