Dodatno preverjanje v schengenskem informacijskem sistemu je omehčalo tudi Novakovo, saj se je izkazalo, da je bil avtomobil, sicer iste znamke, ki je bil domnevno izmaknjen v Vicenzi in za katerega so italijanski varnostni organi razpisali iskanje, črne barve in ne srebrne, kot avtomobil obeh Ukrajincev. Izkazalo se je še, da je bil ukradeni avtomobil kupljen v Italiji, obramba pa je razpolagala z računi, po katerih je bil porsche, ki sta ga vozila Katrich in Yermolaiev, redno servisiran v Kijevu. Vse torej kaže, da je italijanska policija storila napako pri vnašanju opisa ukradenega prestižnega vozila v informacijski sistem. Ukrajinca so namreč v srebrnem porsche cayennu z ukrajinsko registracijo 9. septembra ustavili pomurski policisti in ju z očitkom, da vozita ukradeno vozilo, poslali v sodno dvorano lendavskega okrajnega sodišča.

Tožilka Novakova je ob umiku obtožbe še predlagala, da se obtožencema vrnejo potni listi, štirideset tisoč evrov varščine in zaseženi avtomobil porsche. Odvetnik Gorazd Balažic pa ni izključil, da bodo Ukrajinca in njuna gospodarska družba, pri kateri sta zaposlena, vložili odškodninsko tožbo, ker se jima je v Sloveniji omejevalo gibanje, obenem pa ima, tako odvetnik, podjetje gospodarsko škodo, ker sta morala Katrich in Yermolaiev ostati v Sloveniji, dokler niso začeli mleti sodni mlini. Zdaj državo lahko zapustita.  Potne liste sta namreč tujca že dobila nazaj. Obljubila pa sta, da se bosta vrnila v Lendavo, če ju bo oškodovana družba iz Italije sama kazensko preganjala. Sodišče bo, kot je napovedala sodnica Mirela Bertalanič, najkasneje jutri odločilo (sodnica namreč še čaka na podatke z Apeninskega polotoka o morebitnem pregonu, ki bi ga sprožila družba, ki so ji 3. septembra ukradli vozilo), ali Ukrajincema vrne varščino in zaseženi avtomobil.

V razpravni dvorani pa je vseeno ostalo neodgovorjenih kar nekaj vprašanj. Sta Stanislav Katrich in Ruslan Yermolaiev poslovneža, ki sta bila na službeni poti skozi pokrajino ob Muri? Ali vplivna člana kriminalne združbe? Zakaj so varščino za mišičasta in gologlava Ukrajinca – štirideset tisoč evrov – plačali kar v gotovini z dvigi denarja na bankomatih in ne z neposrednim bančnim nakazilom, če sta zaposlena v večjem podjetju iz Kijeva? So pomurski organi pregona zgolj naključno ujeli »veliki ribi«, pa niso imeli prav nobenih razlogov, da bi ju preiskovali?

Odvetnik Šafarič, ki je skupaj s kolegoma Balažicem in Bošnjakom na sodišču zagovarjal Ukrajinca, pravi, da sta Katrich in Yermolaiev poslovneža: »Sta poštenjaka in ne kriminalca!« A obramba se je na vprašanje, pri katerem podjetju (slišati je bilo, da gre za predstavnika nekega naftnega koncerna) delata Ukrajinca, zavila v molk, Katrich in Yermolaiev pa sta le dejala, da je njun posel »skrivnost«. Pa tudi sicer sta se izmikala odgovorom na naša vprašanja.