Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je mednarodno skupnost pozval k zaščiti pred Rusijo, ki jo je označil za agresorja. V nagovoru ukrajinskim državljanom je dejal, da je cel svet videl pravi obraz agresorja. S tem je soodgovornost za četrtkovo strmoglavljenje malezijskega letala pripisal Rusiji.

Tudi po navedbah ameriških obveščevalnih služb so po vsej verjetnosti letalo sestrelili proruski separatisti, je poročala ameriška televizija CNN. Medtem so iz Malaysia Airlines sporočili, da je bilo letalo pred strmoglavljenjem v odličnem stanju. "Vsi sistemi na letalu so delovali normalno", preden so izgubili kontakt z letalom, je danes povedal podpredsednik evropske veje letalske družbe Huib Gorter.

Varnostni svet Združenih narodov je danes na izrednem zasedanju zahteval temeljito in neodvisno mednarodno preiskavo strmoglavljenja malezijskega letala. Člani sveta so sicer zasedanje, ki ga je sklicala Velika Britanija, začeli z minuto molka

(Foto: Reuters)

Prisluškovali skrajnežem

Ukrajinska tajna služba je po lastnih navedbah prisluškovala telefonskim pogovorom proruskih skrajnežev na vzhodu Ukrajine, v katerih naj bi ti priznali krivdo za četrtkovo strmoglavljenje malezijskega potniškega letala, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ukrajinska tajna služba SBU je vsebino telefonskih pogovorov objavila, vendar avtentičnosti posnetkov ni mogoče preveriti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

»Na krovu malezijskega letala najverjetneje vohuni«

Kot je sporočila SBU, so proruski skrajneži le nekaj minut po strmoglavljenju boeinga 777 z 298 ljudmi na krovu ruski vojski sporočili, da so zadeli letalo. Skrajneži bi lahko sicer pri tem domnevali, da so streljali na ukrajinsko vojaško letalo antonov an-26.

V enem od telefonskih pogovorov naj bi eden od vodij proruskih skrajnežev Igor Bezler ruskemu obveščevalnemu častniku sporočil, da so uporniki sestrelili letalo. V drugem pogovoru naj bi eden od proruskih skrajnežev dejal, da gre "100-odstotno za potniško letalo". V tretjem pogovoru pa naj bi drugi vodja proruskih skrajnežev Nikolaj Kozicin neimenovanemu borcu dejal, da so bili na krovu malezijskega letala najverjetneje vohuni, saj sicer nima smisla, da bi letelo nad tem območjem, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Prisluhnite telefonskim pogovorom. Avtentičnosti posnetkov ni mogoče preveriti:

Našli eno črno skrinjico

Kaj se je dejansko zgodilo, bo najlaže pojasniti s pomočjo črnih skrinjic letala, za kateri pa še ni jasno, kje natanko sta. Po navedbah oblasti v ukrajinski regiji Doneck so črni skrinjici zasegli ukrajinski reševalci, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Kijev je pred tem izrazil sum, da sta skrinjici, ki vsebujeta podatke o letu, v rokah proruskih separatistov, ki bi ju lahko poslali v Moskvo.

Dostop do kraja, kjer je strmoglavilo letalo, še vedno ni mogoč.

Letalo strmoglavilo med mestom Doneck in mejo z Rusijo

Boeing 777 je strmoglavil med mestom Doneck in mejo z Rusijo. Lokalne oblasti v Donecku so sporočile, da je letalo strmoglavilo blizu mesta Šaktarsk.

Malezijske oblasti so sporočile nove podatke o narodnosti ljudi na krovu letala. 173 je bilo Nizozemcev, 44 Malezijcev, 27 Avstralcev, čeprav so pred tem poročali o 28 avstralskih državljanih. Na letalu je bilo še 12 Indonezijcev, devet britanskih državljanov, štirje Nemci, štirje Belgijci, trije filipinski državljani, Kanadčan in Novozelandec.

Vodstvo ukrajinske agencije za nadzor zračnega prometa je sporočilo, da posadka letala med poletom čez Ukrajino pred strmoglavljenem ni poročala o nobenih težavah.

Z Malaysia Airlines so novico potrdili na svojem twitter profilu.

Letalo sestreljeno s protizračnim raketnim sistemom?

Anton Geraščenko iz ukrajinskega notranjega ministrstva je zatrdil, da je bilo letalo sestreljeno s protizračnim raketnim sistemom, ki ga je proruskim separatistom na vzhodu Ukrajine dostavila Rusija. A voditelji separatistov so očitke zanikali in namignili, da so letalo sestrelile ukrajinske vladne sile. Uvodoma so trdili, da sploh nimajo zmogljivosti za sestrelitev letala z višine 10.000 metrov, na kateri je letelo malezijsko letalo.

Vendar pa so ameriške televizije izbrskale, da so se separatisti že junija hvalili, da so ukrajinski vojski zasegli raketne sisteme sposobne prav tega. Šlo naj bi za sistem raket zemlja zrak »bok«, ki ga premoreta ruska in ukrajinska vojska.

Zračni prostor nad vzhodno Ukrajino zaprt

Evropska kontrola zračnega prometa Eurocontrol je sporočila, da so ukrajinske oblasti po strmoglavljenju malezijskega letala zaprle zračni prostor nad vzhodnim delom Ukrajine. Ta bo ostal zaprt do nadaljnjega, so še sporočili.

Na video posnetku, objavljenem na portalu YouTube, naj bi bilo mesto, kjer je letalo strmoglavilo:

Po mnenju proruskih skrajnežev za preiskavo premirje ni potrebno

Prekinitev ognja za izvedbo objektivne preiskave strmoglavljenja letala družbe Malaysian Airlines ni potrebna, je danes zatrdil vojaški poveljnik proruskih skrajnežev v regiji Doneck Igor Strelkov. Dodal je, da bi bila prekinitev sovražnosti z ukrajinskimi silami nerazumna.

Po besedah Strelkova se nadaljujejo vse vojaške operacije. Prizorišče strmoglavljenja letala je sredi ozemlja regije Doneck, ki je pod nadzorom proruskih skrajenežev. Strelkov je še zatrdil, da za objektivno preiskavo tragedije niso potrebni nobeni posebni koridorji ali prekinitev ognja iz humanitarnih razlogov, poroča ruska tiskovna agencija Itar Tass.

A vlada v Kijevu očitno misli drugače. Ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je danes namreč proruskim skrajnežem očital oviranje dela reševalcev na prizorišču strmoglavljenja. "Ti banditi našim ljudem ne dopuščajo preiskave tragedije," je povedal Jacenjuk.

Ukrajinske oblasti in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) bodo sedaj izvajale pritisk na proruske upornike, da bi omogočile neoviran dostop do prizorišča. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je separatistom že očital, da prikrivajo dokaze. Eden od znakov za to ravnanje naj bi že bila napoved, da bodo črno skrinjico letala najprej poslali v Moskvo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

(Foto: Reuters)

Nizozemska žaluje za številnimi žrtvami strmoglavljanja malezijskega letala

Nizozemska žaluje za žrtvami četrtkovega strmoglavljenja letala. Na vseh javnih zgradbah so zastave danes izobesili na pol droga, radijske in televizijske postaje pa so prilagodile svoje programe. Naslovnice vseh nizozemskih časnikov so polne letalske tragedije. Tudi načrtovano fotografiranje kraljeve družine ob začetku poletnih počitnic na plaži pri Haagu je bilo odpovedano, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Med mrtvimi je tudi Glenn Thomas, tiskovi predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), so danes sporočili iz te agencije Združenih narodov. Thomas je bil na poti v avstralski Melbourne na globalno konferenco o aidsu. Na krovu letala je bilo več deset strokovnjakov, ki so bili namenjeni na to konferenco.

(Foto: Reuters)

MZZ: Ni podatkov, da bi na malezijskem letalu bili slovenski državljani

Na ministrstvu za zunanje zadeve so za STA povedali, da nimajo podatkov, da bi bili na malezijskemu letalu slovenski državljani, zadevo pa pozorno spremljajo.

Slovensko zunanje ministrstvo je danes pozvalo k čimprejšnji neodvisni, neovirani ter celoviti mednarodni preiskavi o vzrokih četrtkovega strmoglavljenja malezijskega letala nad vzhodno Ukrajino.

Adria Airways: strmoglavljenje letala ne bo vplivalo na načrtovanje letov v Moskvo

V slovenskem letalskem prevozniku Adria Airways so za STA pojasnili, da strmoglavljenje malezijskega potniškega letala na vzhodu Ukrajine ne bo vplivalo na načrtovanje letov v Moskvo. Adriini leti namreč ne potekajo čez območje, na katerem se je zgodila nesreča.