"Imel je dve podjetji, gradbeno in trgovsko, mercedes in velikansko stanovanje s petimi ali šestimi sobami," je dejal Čapin, ki je bil tudi sekretar lokalne podružnice HDZ v Avstriji.

Dodal je, da so imeli Sanaderjevi drago pohištvo ter veliko knjig in slik, čeprav ni vedel, kakšna je bila njihova vrednost. Ocenil je, da je Sanader zaradi svojega ugleda v Avstriji in na Hrvaškem tudi postal predsednik hrvaške vlade.

V nadaljevanju sojenja za največji korupcijski primer v hrvaški politiki, v katerem je med obtoženci tudi HDZ kot pravna oseba, so napovedana pričanja sodnih izvedencev za knjigovodstvo in finance.

Potem bodo sledile obrambe in sklepni nagovori. Pričakovati je, da bo sojenja kmalu konec, ocenjuje hrvaška tiskovna agencija Hina.

Poleg Sanaderja zgolj nekdanji tiskovni predstavnik hrvaške vlade Ratko Maček zavrača odgovornost za odtujitev najmanj deset milijonov evrov iz javnih podjetij in ministrstev preko oglaševalske agencije Fimi-media. Denar naj bi končal v žepih posameznikov ali v črnih skladih HDZ.

V HDZ se branijo, da organi stranke niso vedeli nič o domnevnih malverzacijah z javnim denarjem ter da je Sanader ustvaril vzporedno mrežo ljudi.

O načinih poslovanja Fimi-medie in obstoju črnega sklada HDZ so pričali nekdanji šef hrvaške carine in glavni blagajnik HDZ Mladen Barišić, njegova prijateljica in lastnica Fimi-medie Nevenka Jurak ter bivša glavna računovodja HDZ Branka Pavošević.

Barišić, Jurakova in Pavoševićeva se niso uspeli dogovoriti s tožilstvom za milejšo kazen, za razliko od lastnice podjetja Anilon Anite Lončar-Papeš in lastnika podjetja Onida Bojana Dimića, ki sta prav tako priznala krivdo.

Oba sta prek fiktivnih računov za posle, ki niso bili opravljeni, prejemala denar od oglaševalske agencije Fimi-media. Večino denarja so potem vrnili Jurakovi, zase pa sta praviloma zadržala deset odstotkov provizije.