Prvak SDS Janez Janša, ki ima z udeležbami na sodnih obravnavah običajno precej težav, še posebej kadar se znajde v vlogi obtoženca, je včeraj, ko je kot predsednik stranke nastopal na strani tožnika, na ljubljansko okrožno sodišče vendarle prišel. A je ob tem doživel nepričakovano hladno prho, saj ga je po sodni obravnavi pred vrati dvorane pričakal sodni vročevalec, ki mu je pred številnimi novinarji v roke potisnil sodbo ljubljanskega višjega sodišča v zadevi Patria, ki je predsednik SDS doslej še ni prevzel.

Janšo je sodišče zaslišalo kot predstavnika tožeče stranke v okviru pravde, preko katere SDS od novinarja Dela Dejana Karbe terja 55.000 evrov odškodnine in javno opravičilo zaradi njegovega pisanja o primeru Patria. Pravda se je včeraj po zaslišanju Karbe in Janše tudi že končala, vendar prvak SDS po koncu obravnave s sodišča ni odkorakal z nasmehom na obrazu. Za to sta poskrbela sodna vročevalca z ljubljanskega okrajnega sodišča, ki sta ga pričakala takoj za vrati sodne dvorane. Janša je iz dvorane prišel v družbi svojega odvetnika Francija Matoza, ki mu v več kot dveh tednih, odkar je ljubljansko višje sodišče sodbo dostavilo ljubljanskemu okrajnemu sodišču (slednje je potem zadolženo za vročanje sodbe strankam v postopku), sodne odločbe ni uspelo predati svoji stranki – čeprav se je med postopkom na sodišču strinjal, da bo vsa sodna pisanja za Janšo svoji stranki vročal kar osebno. Ko se je nekdanjemu predsedniku vlade eden od vročevalcev predstavil in ga nagovoril z besedami, »gospod Janša, za vas imam pošto z okrajnega sodišča«, prvaku SDS ni preostalo drugega, kot da skozi zobe iztisne zgolj kratek »ja«, sede na klop hodnika in podpiše prejem sodbe, ki ga pravnomočno pošilja za dve leti v zapor. Prisotni so ob tem lahko opazili, da se je Janši ob nepričakovanem dogodku opazno omračil obraz, tako on kot njegov zagovornik pa sta vročitev pospremila brez običajnih pikrih komentarjev.

Janez Janša lahko tako zdaj že v kratkem pričakuje poziv na prestajanje zaporne kazni, ki ga mora izdati ljubljansko okrožno sodišče, na samo prestajanje kazni pa bi moral glede na ustaljeno prakso oditi v nekaj tednih. Sodišče sicer sodbe še ni uspelo vročiti niti prav tako obsojenima prokuristu Rotisa Ivanu Črnkoviču in brigadirju Tonetu Krkoviču, oba sta bila obsojena na 22 mesecev zapora. Vročitev sodbe Janši kljub vsemu še ne pomeni, da bo resnično v kratkem odšel na prestajanje kazni, saj je Matoz v petek na ustavno sodišče vložil tudi ustavno pritožbo. O njeni vsebini je bil odvetnik doslej zelo redkobeseden, jasno pa je, da se mora v njej sklicevati na očitno kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, če želi zadržati Janševo pot za rešetke in doseči, da bi ustavni sodniki o njej odločali predčasno, pa mora izkazati tudi nepopravljive posledice, ki bi jih zaporna kazen imela za Janšo.