Najprej je bil na sporedu predobravnavni narok v najodmevnejši mariborski aferi zadnjih let, ki je zanetila množične proteste in povzročila Kanglerjev odstop. V zvezi z javno-zasebnim poslom, ki je v mesto pripeljal bataljon »radarjev«, je tožilec Marčič vložil neposredni obtožni predlog zoper Kanglerja pa tudi zoper vodjo mestnega urada za komunalo, promet in prostor Vilija Eisenhuta, Tomaža Vrčka iz podjetja Iskra Sistemi ter direktorja Inštituta za javno-zasebno partnerstvo Boštjana Ferka.

Dobičkonosno plemenitenje naložbe

Iz pridobljenih dokazov sta nacionalni preiskovalni urad in tožilstvo sestavila scenarij, po katerem naj bi Kangler v letih 2010 in 2011 zlorabil svoj županski položaj, soobdolžena trojica pa naj bi mu naklepno pomagala pri storitvi kaznivega dejanja. Občinarji naj bi se z Iskro Sistemi že leta 2010 začeli dogovarjati, kako bi ljubljanskemu podjetju dodelili razkošni posel prenove križišč in semaforjev. Zato je bilo najprej treba sestaviti takšen razpis, iz katerega bi izpadli vsi potencialni konkurenti. Nakar bi sklenili pogodbo, ki bi določala, da bi Iskra Sistemi svojo 30-milijonsko naložbo dobičkonosno plemenitili z več kot 90-odstotno udeležbo v pobranih globah zaradi prehitre vožnje.

Tožilstvo je prepričano, da je bilo poplačilo Iskre Sistemov s pomočjo prekrškovnega sistema dogovorjeno že leta 2010, ne pa šele leta 2012, ko je občina najprej izdala pet milijonov evrov vreden razpis, nakar je z izbranim partnerjem Iskra Sistemi podpisala šestkrat dražjo pogodbo.

Zavrnila ponujeno pogojno kazen

Na včerajšnji predobravnavni narok sta prišla samo Eisenhut in Vrčko, Ferku namreč sodišče ni uspelo vročiti vabila, Kangler pa se je, kot rečeno, opravičil. Tožilka Katja Arnuš je obema navzočima pojasnila, da bi v primeru njunega priznanja predlagala največ trimesečno pogojno zaporno kazen z enoletno preizkusno dobo. Vendar sta Eisenhut in Vrčko okrajni sodnici Tanji Husar sporočila, da zavračata krivdo in zahtevata sojenje z glavno obravnavo.

Kdaj se bo začela obravnava, ni znano, ker bo Eisenhut marca moral na operativni poseg. Kanglerja in Ferka bo sodnica Husarjeva znova povabila 18. februarja. Čaka jo zelo zahtevno delo, saj je Marčič obtožni predlog vložil neposredno, brez predhodne sodne preiskave.

Prav tako včeraj se je pri sodnici Alenki Golčer začel sodni postopek zaradi sporne zaposlitve bivše Kanglerjeve podžupanje Astrid Bah. Bahova je po prepričanju tožilstva na nezakonit način dobila službo v javnem medobčinskem stanovanjskem skladu, ki ga vodi soobdolžena »Kanglerjeva« direktorica Tanja Vindiš Furman. Ker je Kangler manjkal tudi na tem naroku, je sodnica sklenila, da se postopek zoper njega izloči in bo potekal ločeno.

Tožilca Marčiča je v tej zadevi nadomeščal njegov kolega Niko Pušnik. Da bo Marčič, ki je v Mariboru v preteklosti vodil najtežje primere gospodarskega kriminala in korupcije, po končanem bolniškem dopustu znova oblekel tožilsko togo, je vse manj verjetno. Kot smo poročali, je bil pred dnevi pravnomočno obsojen zaradi krive izpovedbe, zato ga je generalni državni tožilec Zvonko Fišer že suspendiral. Marčič je zoper sodbo vložil zahtevo za varstvo zakonitosti.