»Na posamezno šolo lahko gledamo kot na sistem, ki ga sestavljajo zaposleni, učenci in njihovi starši. Pomoč potrebujejo vsi,« meni nekdanja varuhinja človekovih pravic in psihiatrinja Zdenka Čebašek Travnik. »Učitelji nujno potrebujejo pogovor o izgubi, o samomoru njihovega ravnatelja in o tem, kako se bodo s to izgubo soočali. Pomoč profesorici bi morala biti individualna oziroma usmerjena v njeno družino. Dijaki potrebujejo odkrit pogovor v posameznih manjših skupinah, kjer bi s pomočjo zunanjega, nikakor v šoli zaposlenega strokovnjaka dobili možnost za to, da povedo svoje mnenje.« Po mnenju Čebašek-Travnikove bi se morali pogovarjati o tem, kako naj v prihodnje dijaki sami zaznajo in preprečijo podobne dogodke, in o tem, »kako se bodo obnašali do učencev, ki so povzročili, da je iz priložnostnega seksa nastal škandal s smrtnim izidom.« K sodelovanju bi morali povabiti tudi starše – da povedo, kaj jih je zmotilo, pretreslo in da razmislijo, kako naj o tem govorijo s svojimi otroki, dijaki te šole. Na podlagi vseh tej aktivnosti, predlaga nekdanja varuhinja, bi morali oblikovati priporočila o tem, kaj je na šoli treba spremeniti, da do podobnega dogodka (se pravi snemanja in objave na portalu You tube) ne bi več prišlo. Postopek zoper dijaka, ki sta snemala oz. objavila posnetek, pa bi moral potekati povsem ločeno. Ker gre za kaznivo dejanje, je postopek odvisen od njune starosti.   

Preberite še: Kliki pred dostojanstvom zlorabljenih

 Ali je bila pomoč ministrstva zadostna in pravočasna, Čebašek-Travnik ne želi sklepati. Načeloma bi morala prizadeta učitelja »takoj poiskati strokovno pomoč, tako glede krizne situacije in komuniciranja z mediji, kot glede vprašanj, ki so se pojavljala znotraj šole, torej med učitelji, učenci in njihovimi starši. To je vprašanje ur, ne dni,« poudarja. Kot psihiatrinja odločno zavrača tudi moralizatorske poudarke pred tragedijo, v smislu, kakšno škodo naj bi učitelja naredila dijakom s svojim ravnanjem. »Dijakom naredijo veliko več škode tista ravnanja učiteljev, ki so povezana z odnosi med dijaki in učitelji ali celo med učitelji. Več škode torej nastane zaradi nespoštljivega vedenja, prikritega ali celo odkritega maščevanja pri izvajanju učnega in vzgojnega procesa v šoli. Veliko bolj me skrbi, kadar slišim ali berem, da se tudi v takšnih odnosih pojavlja nasilje, šikaniranje, izsiljevanje. A o tem v medijih ne najdemo kaj dosti.  Če sta oba udeležena učitelja bila do dijakov korektna, njuno medsebojno razmerje ne bi smelo škodovati dijakom,« je prepričana dr. Čebašek-Travnik. In kaj bi veljalo storiti za ustreznejše ukrepanje v morebitnih prihodnjih tovrstnih primerih? »Ministrstvo bi moralo imeti 'vroči telefon', na katerega bi lahko anonimno vsak dan poklicali vsi, ki bi v šoli zaznali krivice, nepravilno ali celo škodljivo ravnanje učencev, učiteljev ali staršev. Če bi tak zaupni telefon deloval strokovno in učinkovito, bi se ta in podobne zgodbe lahko razrešile tam, kjer so nastale - znotraj šolskega sistema.«

 Na ministrstvu za izobraževanje zavračajo očitke, da niso poskrbeli za ustrezno pomoč. Kot so pojasnili včeraj, je pokojni ravnatelj ministrstvo o spornem, domnevno montiranem posnetku in o tem, da bo zadevo predal policiji, obvestil 18. novembra. Skladno s to informacijo so medijem na MIZS odgovarjali, da do konca preiskave ne bodo komentirali dogajanja. Tri dni kasneje se je ravnatelj na zaprosilo ministrstva srečal z ministrico, ki mu je nekajkrat predlagala, naj šoli, sebi in profesorici zagotovi zunanjo strokovno pomoč, a je zatrdil, da je ne potrebuje, da delo na šoli poteka normalno in da je tudi profesorica v petek pouk matematike opravila normalno. Povedal je še, da medijev in družbenih omrežij ne spremlja, saj je zanj medijska gonja preboleča, in napovedal, da se bo ta teden udeležil srečanja ravnateljev v Portorožu. Po novici o tragičnem dogodku je šoli pravno in drugo pomoč nemudoma ponudila državna sekretarka Andreja Barle Lakota. Dogovorili so se, da bosta šolo včeraj skupaj obiskala nekdo iz vodstva ministrstva in varuhinja človekovih pravic, vendar so na šoli prosili za predstavitev sestanka na današnji dan. Šolo bo danes z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer obiskala tudi ministrica Stanka Setnikar-Cankar .