V DeSUS z desetimi poslanci in v Zavezništvu Alenke Bratušek (Zaab) s štirimi so včeraj Stranki Mira Cerarja, ki ima 36 poslanskih sedežev, prikimali, ko jih je na informativnem pogovoru povabila v vlado. V NSi, ki ima pet poslancev, niso rekli ne, a so poudarili, da v vlado ne silijo za vsako ceno, v Združeni levici – ZL (šest poslancev) pa so napovedali, da bodo najverjetneje konstruktivna opozicija, in obljubili, da v njej ne bodo ravnali pobalinsko.

SD: ZL bi nas v opoziciji zelo »nažigala«

Danes bo Stranka Mira Cerarja na spoznavnem sestanku gostila še Socialne demokrate (SD) s šestimi poslanci, za katere je prav tako pričakovati, da bodo vstopili v novo vlado, saj si v opoziciji ne želijo niti družbe SDS niti ZL. »Zelo težko bomo trda opozicija, ZL bi nas zelo 'nažigala',« priznavajo v SD. SDS z 21 poslanci povabila na koalicijske pogovore, ki se bodo nadaljevali v torek, sploh ni dobila, v ZL pa se kljub temu ne bojijo, da bi jih velika Janševa stranka, če bi bili z njo v opoziciji, stisnila v kot. »Mi smo velika stranka po idejah, SDS pa je velika po razgrajanju in uničevanju države,« meni Matjaž Hanžek, predsednik Trsa, ki je del Združene levice.

Luka Mesec, sopredsedujoči ZL, veliko možnosti za sodelovanje v vladi Mira Cerarja ne vidi. S SMC se namreč strinjajo le v eni od njenih osmih programskih točk, to je v ukinitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Povsem na nasprotnih bregovih pa so glede privatizacije. »SMC želi v tem mandatu načeloma privatizirati vsa državna podjetja z izjemo infrastrukture, mi smo ostro proti privatizaciji, ker nam v Sloveniji že dvajset let dela škodo,« je prepričan Mesec, ki napoveduje, da bodo z novo vlado kot opozicijska stranka najverjetneje sodelovali le projektno. Hanžek pa k temu dodaja: »Povedali smo, da ne bomo ravnali pobalinsko in bomo podprli vsak pametni projekt vlade, bomo pa seveda tudi zelo glasno in odločno nasprotovali stvarem, s katerimi se ne strinjamo.«

Čakalna vrsta za zdravstvenega ministra?

Luka Mesec ocenjuje, da se ekonomski program SMC daleč najbolj ujema s programom NSi, ki bo v primeru, če bo vstopila v vlado Mira Cerarja, v njej edina desnosredinska stranka. Predsednica ZaAB Alenka Bratušek pa je prepričana, da je program njene stranke tisti, ki je najbolj združljiv s SMC. Zanimivo, še pred dnevi je bila prav Bratuškova tista, ki je Cerarju največkrat očitala, da se na volitve podaja brez programa in brez konkretnih rešitev za probleme v državi. Glede na to, da je za stranko odhajajoče premierke glasovalo vsega 4,38 odstotka volilcev in je dobila le štiri poslance, je takšen miselni preobrat pričakovan. Če želi Alenka Bratušek vsaj delu svojih dosedanjih sodelavcev še naprej zagotavljati državne službe, mora namreč vstopiti v Cerarjevo vlado. V ZaAB so tudi ocenili, da pri dveh tako radikalnih strankah v opoziciji, kot sta ZL in SDS, ne bi prišli do izraza. Glede na prioritete, ki so si jih postavili, pa je mogoče sklepati, da bi želeli zasesti vsaj enega od treh ministrskih položajev: finance, zdravje ali sociala.

Če bo tako, bo pri vodenju zdravstvenega ministrstva, ki je že več mesecev brez glave, očitno gneča. Kandidata za ta položaj je namreč že razkrila Nova Slovenija. Če bo vstopila v vlado, bo ponudila direktorja slovenjgraške bolnišnice Janeza Lavreta, sicer člana izvršilnega odbora te stranke.

Ustanovna seja DZ bo 1. avgusta

Predsednik republike Borut Pahor pa je včeraj, potem ko je od državne volilne komisije prejel uradno poročilo o izidu predčasnih državnozborskih volitev, podpisal ukaz o sklicu prve seje državnega zbora v novi sestavi, ki bo danes teden. Če bo do takrat že oblikovana nova koalicija, bodo na tej seji izvolili novega predsednika parlamenta, ki ga praviloma predlaga druga najmočnejša vladna stranka, torej DeSUS. Na prvi seji bo na dnevnem redu tudi potrjevanje poslanskih mandatov, pri čemer se lahko zaradi izvolitve zapornika v državni zbor (prvaka SDS Janeza Janše) zaplete. Slišati je, da se v SDS že intenzivno pripravljajo na 1. avgust in da ta dan niso izključeni niti protesti pred poslopjem državnega zbora.