Hrvaško sodišče je včeraj razsodilo v prid Zagrebačke banke in Privredne banke Zagreb, ki sta od Ljubljanske banke (LB) in Nove Ljubljanske banke (NLB) zahtevali skupno za več kot 25 milijonov evrov. To je prva razsodba po lanskem podpisu memoranduma med Slovenijo in Hrvaško, po katerem bi morali te sodne postopke, ki se tičejo prenesenih deviznih vlog, ustaviti. Vendar se državi ne strinjata, ali je memorandum mednarodna pogodba ali ne in po kakšnem postopku je torej potrebno ustaviti procese.

Ker tega strinjanja na sodišču ni bilo, se je proces nadaljeval in včeraj dočakal nepravnomočen epilog na prvostopenjskem sodišču. Gre za dve od skupno 27 tožb proti LB in NLB na hrvaških sodiščih, v katerih omenjeni hrvaški banki terjata skupno 272 milijonov evrov. Gre za sredstva, s katerimi je hrvaška država poplačala del varčevalcev LB v Zagrebu, nato pa terjanje teh sredstev odstopila hrvaškima bankama, ki sta zdaj v italijanski lasti.

Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da sta razsodbi neposredna kršitev memoranduma, ki je po trditvah Slovenije mednarodna pogodba in ki določa ustavitev sodnih postopkov v času iskanja rešitve v okviru pogajanj o nasledstvu SFRJ pod okriljem Banke za mednarodne poravnave. Dejal je, da sta razsodbi za Slovenijo brezpredmetni in da bo v primeru njune pravnomočnosti uveljavljala pogodbo Slovenije in Hrvaške o pravni pomoči v civilnih in kazenskih zadevah. Ta določa, da se sodne odločbe v civilnih zadevah priznajo in izvršijo, če to ni v nasprotju z ustavo in pravnim redom druge države. Če to morda ne bi zadostovalo, je mogoča meddržavna tožba, je dejal. Hrvaško zunanje ministrstvo po navedbah hrvaškega tiska ni želelo komentirati razsodbe.

Visoki predstavnik za vprašanja nasledstva Rudi Gabrovec je dejal, da bi glede uporabe memoranduma lahko razmislili o sprožitvi spora pred evropskim sodiščem za človekove pravice. Kot je dejal za Dnevnik je sicer res, da so meddržavni spori pred tem sodiščem redki, vendar pa je že razsojalo o problematiki deviznih vlog in ga glede tega priznava vseh pet naslednic SFRJ. ba, sta